Článek
01.
Hodinu předem namočte sušené houby do vody, aby nabobtnaly. Pokud jsou velké, pokrájejte je na menší kousky. Kuřecí stehenní řízky omyjte a očistěte od přebytečného tuku. Z obou stran je nasolte a opepřete. Poskládejte je na dno vyššího pekáčku a poklaďte kolečky cibule, kterou jste nakrájeli. Na cibuli dejte připravené houby a vše zalijte trochou vody.
02.
V misce smíchejte zakysanou smetanu s domácí tatarkou a touto směsí pomažte řízky v pekáčku. Vše posypte strouhaným sýrem podle chuti, navrch dejte snítky čerstvého rozmarýnu a dejte péct do vyhřáté trouby na 180 °C na 45 minut. Během pečení občas zkontrolujte povrch sýra, měl by lehce zezlátnout. Po 45 minutách zvyšte teplotu na 200 °C, aby se vytvořila na povrchu zlatá kůrčička.
03.
Brambory omyjte a očistěte, nakrájejte je na plátky nebo menší měsíčky – podle velikosti a položte na menší plech. Okořeňte je solí a pepřem a poklaďte plátky másla. Dejte péct na 150 °C do trouby na zhruba 50 minut. Řízky v pekáčku opatrně naporcujte, abyste co nejméně narušili vrchní krustu, a naservírujte na talíř k bramborám. Podávejte se snítkou rozmarýnu na ozdobu a domácí tatarkou.
Jak na domácí tatarku?
01.
Všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu, připravte si je tedy alespoň hodinu předem. Žloutky dejte do vyšší nádoby, přidejte olej, hořčici, šťávu z citronu, sůl a pepř. Pomocí tyčového mixéru ušlehejte na hladkou hustou hmotu. Mixér dejte ke dnu a táhněte během šlehání nahoru, bude hotová za pár vteřin. Cibuli a kapary nakrájejte najemno. Okurky můžete nastrouhat na malém struhadle a dlouhé nudličky ještě pokrájet. V tatarce by neměly být cítit velké kusy zeleniny. Dochuťte špetkou cukru.
Voilà, domácí tatarka je na světě! Myslete na to, že v lednici vydrží krátce – tedy jen pár dní, a používejte opravdu čerstvá vejce, nejlépe bio nebo z domácího chovu. V tomto případě se vyplatí připlatit si za kvalitu. Domácí tatarka je nejenom zdravější, ale také o poznání chutnější, s kupovanou se nedá rozhodně srovnávat. Pokud použijete olivový olej, bude mít tmavší barvu a výraznější chuť. Na řidší tatarku použijte celé vejce i s bílkem. Hustotu můžete také ovlivňovat přidáním oleje.
A další tipy?
- Pokud vám nechutná kuřecí, můžete zkusit třeba krůtí nebo vepřové kotlety. Lepší je použít tučnější maso – stehenní řízky, protože jsou šťavnatější.
- Rozmarýn jídlo krásně provoní, proto se ho nebojte použít. Výborný je i na pečené brambory.
- Domácí majonézu nebo tatarku se vyplatí mít v lednici občas připravenou. Hodí se do spousty salátů a k masům a stačí je obměňovat s různými bylinkami a zeleninou. A jejich příprava je pak opravdu rychlovka! Do směsi zakysané smetany a domácí tatarky můžete přidat navíc čerstvé bylinky podle chuti.
- Také můžete zkusit zapékat s různými druhy sýrů. Další výbornou přílohou je vařená rýže, třeba jasmínová nebo basmati.
- Cibulku můžete předem opéct na pánvi dozlatova, a pak teprve přidat do směsi.
- Pokud se vám nechtějí brambory dělat zvlášť, poklaďte je na maso s ostatními surovinami, nasáknou do sebe chuť omáčky a vy určitě oceníte, že po vaření nezbude hora nádobí. Vše uděláte v jednom pekáčku. Nepodceňujte zdánlivě malé detaily, těch pár minutek navíc vás určitě nezabije. Rozhodně to oceníte na chuti a budete mít lepší pocit, že do sebe necpete zbytečná „éčka“ navíc.