Článek
Postup
01.
Mouku prosejte na vál nebo podložku a přidejte sůl. Uprostřed udělejte důlek a vložte změklé máslo, trochu propracujte a přidejte cukr a dvě vejce. Těsto důkladně zpracujte v hladkou hmotu, zabalte do mikrotenové fólie a dejte vychladit do ledničky na zhruba jednu hodinu.

Pečlivě propracované těsto je základFoto: Petr Makovička
02.
Po vychlazení těsto vyválejte nejlépe na kulatou placku. Položte navrch formy a vtlačte ho dovnitř, směrem od středu do krajů. Přebytečnou hmotu na krajích odřízněte. Těsto dejte ještě na 10 minut do lednice ztuhnout.

Ze zbylého lineckého těsta můžete vykrájet třeba srdíčka, hvězdičky, kolečka. A upečenou dekorací ozdobit povrch hotového koláčeFoto: Petr Makovička
03.
Mezitím začněte připravovat tvarohovou náplň. Do misky dejte tvaroh, jedno vejce, puding a vanilkový cukr. Promíchejte a přidejte ještě sladkou smetanu, ta tvaroh příjemně zjemní. Náplň můžete ovonět také rumem nebo rumovou esencí.
04.
Formu s těstem vyndejte z lednice a naplňte do poloviny výšky tvarohem. Dejte na 20 minut péct do předem vyhřáté trouby na 200 °C. Povrch tvarohu by měl být upečený dozlatova.

Náplň můžete ovonět i jiným likérem, třeba amarettem či vanilkovým extraktemFoto: Petr Makovička
05.
Po vychladnutí koláče vyberte ty nejhezčí jahody a srovnejte si je podle velikosti. Důkladně je očistěte a nechte vodu okapat. Začněte je skládat od středu moučníku do stran, vždy od největší po nejmenší. Na závěr si připravte světlé želé podle návodu na obalu a jahody jím přelijte, aby neoschly a zůstaly krásně šťavnaté. Při podávání stačí ozdobit trochou šlehačky a snítkou máty.

Místo jahod můžete použít jakékoli jiné ovoce, například maliny, ostružiny, rebarboru, švestky, borůvky, meruňky, rybízFoto: Petr Makovička
Tip
Linecké těsto je tvrdší a sušší, nechte tartaletku den odležet, aby těsto zvláčnělo.