Článek
Jestli opravdu už odmalička holčičky sní o žádosti o ruku a o svatbě, není jisté. Ale prožít hezké zásnuby a plánovat svatbu s milovaným člověkem je jistě jeden z nejkrásnějších životních okamžiků. Mají zásnuby nějaké oficiální náležitosti nebo tradiční podobu a lze požádat originálně?
(Ne)závazný krok k manželství
Zásnuby a jejich podoba a význam se během historie měnily a první zmínky pocházejí ze Starého zákona. V dnešní době u nás platí, že je to na daném páru, jak bude žádost o ruku pojata: zda pompézně a se vším všudy, nebo zcela civilně a nikterak se to nebude troubit do světa.
Zasnoubením se mění společenský status páru – jsou z nich snoubenci a dávají tak najevo, že hodlají vstoupit do stavu manželského. Až ten je trvalým svazkem, který se zakládá zákonem stanoveným způsobem, tedy sňatkem. A ač se říká, že do roka a do dne od zasnoubení by mělo dojít ke svatbě, v právu toto ukotveno není.
Moderní romantika
Magických okamžiků zažijete ve vztahu s milovaným partnerem mnoho, ale zásnuby (většinou) jen jedny. Jejich význam se měnil: v minulosti nešlo až tak o lásku, ale o obchodní akt, případně zásnuby znamenaly, že pár spolu mohl oficiálně do společnosti. Dnes je to především soukromá věc, a že bude svatba, se rodině i přátelům většinou oznamuje jako hotová věc. Možná o to romantičtěji je dnes zasnoubení pojímáno.
A trochu s nadsázkou se říká, že je to jeden z mála předsvatebních kroků, které má v rukou muž. Dámy ale většinou nesedí pasivně v koutě a nečekají, až se partner rozhoupe, dnešní mladé ženy jsou emancipované a páry rovnocenné, tudíž se o společné budoucnosti baví. A není od věci občas naznačit, že dlouhým otálením riskujete přechozený vztah...
Jaké tradice patří k zásnubám
Zažilo se, že muži často pokleknou na jedno koleno, což dříve dělávali středověcí rytíři a vyjadřovali tak oddanost svému králi. Ustálená tradice to není, ale mnozí pánové to během zásnub rádi udělají. Zásnubní prstýnek se navlékne na levý prsteníček (Římané prý věřili, že odtud vede žíla přímo k srdci) a symbolizuje nekonečnou lásku – tak to vnímali třeba staří Egypťané. Cena prstenu není stanovená a rozhodně neplatí, že by měl stát tři měsíční platy, jak se někdy říká.
Ve Skandinávii nosí prstýnek oba partneři, v Japonsku si zase po zásnubách rodiny vymění devět dárků zabalených v rýžovém papíru (např. sušená sépie nebo lněné nitě), které symbolizují naději do budoucnosti.
Někdy muž požádá o ruku své vyvolené nejdřív její rodiče, ale většinou to dnešní mladé páry oznamují až společně. Maminkám donesou květiny, tatínkům lahev dobrého pití nebo třeba doutníky.
Kde a jak žádat o ruku
Mimořádně romantické zásnuby známe z filmů, ale ideální místo neexistuje. Pro někoho je zasnoubení v luxusní restauraci vrchol romantiky, jiní si nedovedou představit takto intimní okamžik sdílet s ostatními. A je to naprosto v pořádku, důležité není kde a jak, ale s kým.
Muži často k zásnubám využívají speciální data a okamžiky: nejrůznější výročí, narozeniny, někdy i Štědrý den nebo silvestr, nebo zvláštní místa a kulisy, jako jsou západy slunce u moře či kavárna, kde bylo první rande... Originální žádost může proběhnout v soukromí, kdy k ní ženu dovede cesta obsypaná růžovými plátky, vyluští si ji v křížovce nebo složí v puzzle.