Článek
Postup
01.
Vepřové maso omyjte a nakrájejte na kousky velikosti sousta. Cibuli oloupejte a nakrájejte na kostičky.
02.
Ve větším širším kastrolu rozpalte sádlo na středně silném plamenu a orestujte na něm cibuli dosklovata. Zvyšte teplotu, přidejte maso, osolte a opepřete a nechte ho zatáhnout a opéct ze všech stran. Maso pustí poměrně dost šťávy, nechte ji pomalu vydusit až na tuk, podle velikosti hrnce to může trvat i pár minut. Tento krok nevynechejte – cibule se díky tomu v jídle téměř ztratí a rozpadne, pokrm krásně zahustí a zarytí odpůrci si jí ani nevšimnou.
03.
Když se šťáva odpaří, přidejte protlak a krátce ho rozmíchejte v základu. Hrnec částečně stáhněte z ohně, vsypejte sladkou i uzenou papriku, pořádně promíchejte, vraťte na oheň a podlijte vodou (nebo vývarem) tak, aby bylo maso potopené ze dvou třetin. Přiklopte a za občasného míchání pomalu duste asi 40 až 50 minut, až bude maso měkké. Na závěr přilijte smetanu, už jenom krátce prohřejte a podávejte.
04.
Připravte si tarhoňu. Rozpalte troubu na 180 stupňů. V širším kastrole, který může do trouby, rozpalte sádlo, vsypte tarhoňu a osolte. Za stálého mícháni opečte těstoviny tak, že některé kuličky začnou chytat hezkou světle hnědou barvu. Zalijte tarhoňu vodou, přiklopte pokličkou a dejte do rozpálené trouby. Pečte asi 15 minut, až se všechna voda vsákne. Hotovou tarhoňu nechte chvíli odstát a podávejte.
Tip
U tarhoni vždy dodržte poměr surovin 1 : 2, tedy jeden díl těstovin a dva díly vody. Při přípravě můžete na sádle nejdřív opéct půlku cibule nakrájené na drobné kostičky a až poté přidat těstoviny. Také můžete těsně předtím, než ji zalijete vodou, přidat špetku mleté papriky kvůli barvě. Sádlo lze nahradit olejem.
Milujete podobná jídla? Zkuste kuřecí paprikáš v troubě. Anebo se inspirujte u romských hospodyň: Víte, jak se dělá kuřecí perkelt, rezanky se zelím a pišot naslano s bramborem?