Článek
Byt s výměrou 160 metrů byl prakticky připraven k nastěhování, majitel ho chtěl původně jen dovybavit nábytkem na míru, zařídit koupelny a z WC u ložnice vytvořit šatnu. Na základě doporučení oslovil mladou interiérovou designérku Kláru Viertigroch, jejíž práce ho zaujala u známého. Nakonec společně naplánovali mnohem rozsáhlejší projekt a realizace se protáhla na čtyři měsíce velmi intenzivních prací.
„Kromě toalety jsme předělávali i jednu z koupelen, do obývacího pokoje jsme instalovali krb, který si majitel moc přál, a vedle nábytku jsme řešili také svítidla a stínicí techniku, kvůli čemuž se musela téměř kompletně předělávat elektřina,“ vzpomíná Klára.
Poprvé s onyxem
Naopak do dispozice již nezasahovala vůbec, majitel měl o ní a o rozmístění jednotlivých funkcí jasnou představu a nechtěl v bytě bourat. Co se týká stylového provedení a výběru nábytku, nechal designérce a její kolegyni Lucii Černíkové v zásadě volnou ruku.
„Toužil jen po obložení některých stěn kamenem, což se nakonec ukázalo jako oříšek, neboť své přání vyslovil až poté, co jsme měly prakticky hotový a schválený návrh celého bytu. Zvolit druh, strukturu a barvu kamene, a návrh tím nenarušit, nebylo vůbec snadné. Klient navíc preferoval onyx, který má velmi výraznou kresbu,“ říká interiérová designérka.
Sama s tímto materiálem do té doby nepracovala, takže vše, co se ho týkalo, bylo i pro ni nové. „Dostala jsem od kameníka fotky desek dovezených přímo z italského lomu a navrhovala jejich seskládání tak, aby byla kresba co nejzajímavější a aby nevznikaly nežádoucí obrazce. Zároveň jsem hlídala, abychom u tak drahého materiálu docílili co nejmenšího prořezu,“ popisuje Klára.
Materiály, kterých se chcete dotknout
Příjemný dub na podlaze a dveřích nechtěli narušovat jinými dekory dřeva, proto většinu nábytku navrhli v bílém a antracitovém laku. Kromě toho se v bytě objevují vliesové tapety a důraz kladli také na výběr koberců a potahových látek.
„Všechno jsou nadčasové materiály, které jsou velmi příjemné na dotyk, což se projevuje zejména tak, že prochází-li člověk jednotlivými místnostmi, má chuť se věcí dotýkat,“ objasňuje Klára a její slova potvrzuje i Lucie: „Je to opravdu byt, kde si na své přijdou všechny smysly.“
Prosklení a nepravidelné tvary
Do prostorného bytu se vešly dvě koupelny, samostatné WC, malá šatna, obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, ložnice, velká šatna, pokoj pro hosty a technická místnost. Předností a zároveň problémem bylo to, že jsou ve všech místnostech včetně koupelny prosklené stěny vedoucí na terasu, a také to, že téměř žádná z nich není čtvercová či obdélníková.
Zejména ložnice a šatna mají zvláštní půdorys s ostrými rohy, které působily až agresivně. Bylo tedy třeba vymyslet, jak se jich bez stavebních zásahů zbavit či je upozadit, což nakonec vyřešila vhodně zvolená stínicí technika a nábytek na míru.
„Radost máme klient i my z obývacího prostoru, který je nejen reprezentativní, ale i příjemný pro každodenní relaxaci. Nakonec dal na naše doporučení a zvolil kvalitní pohovku, nikoli ze sortimentu běžných obchodů s nábytkem, jak měl původně v úmyslu,“ doplňuje Lucie.
Technické hračičky
Majitel si potrpí na komfort, stínění i krb se proto dají ovládat na dálku, do všech místností si nechal rozvést reproduktory a veškerá audiotechnika se obsluhuje přes telefon. Splněno bylo i jeho přání na umístění televize do koupelny, tak aby ji mohl sledovat pohodlně z vany. Není tedy divu, že je ve svém novém bytě nadmíru spokojen.
Co říkáte na byt s nádechem luxusu? Jsou vám blízké použité materiály?