Článek
Která žena by na sebe chtěla nanášet škodlivé kosmetické látky? Přesto to mnoho z nich dělá. Možná nevědomky – třeba proto, že se o podrobné složení produktů příliš nestarají, anebo je často zajímá jen cena či odstín. Proto jsou klasické laky na nehty stále velice oblíbené – v drogeriích jsou snadněji dostupné a také většinou levnější.
Proč veganský lak na nehty?
Nezajímá vás jen barva v lahvičce a cena, ale také složení? Například pro ženy, které vyznávají zdravější životní styl a ctí zásady veganství, je důležité, aby laky na nehty neobsahovaly žádné živočišné přísady a nebyly testovány na zvířatech – bývá to označováno také jako vegan-friendly či cruelty-free. A proto hledají alternativu.
Bez toxických látek
Oproti konvenčním mají veganské laky hned několik výhod. „Jsou určitě prodyšnější a neobsahují tolik škodlivých složek. Mezi ně patří například DBP, toluen, styren, formaldehyd, formaldehydová pryskyřice, kafr, etyltosylamid, xylen, MIT, lepek, parabeny a živočišné deriváty,“ upozorňuje manikérka Hedvika Pivoňková z OliOla studia.
A čím se tyto látky nahrazují? Využívají se veganské zdroje ze všech koutů světa a biologicky odbouratelné produkty – vše v souladu s normami pro ekologické zemědělství a kosmetiku. Při zpracování se klade důraz na využívání obnovitelných zdrojů a ochranu půdy a vody.
Získávání těchto látek, které nahradí koktejl chemických sloučenin, je výrazně dražší, proto mnoho firem nabízí levné laky, které však mají nešetrné složení. U většiny veganských laků je proto uvedeno číslo a za ním napsáno free, tedy například vegan lak 6 free, nebo vegan lak 10 free. To znamená, kolika škodlivých látek je obsah lahvičky ušetřen.
Přírodní výživa a menší zápach
V těchto výrobcích najdete výživné látky pro nehet, které mu zaručí hydrataci a zpevnění. A co je hodně důležité – také kyslík. „Veganské laky dýchají s nehtem a ve většině případů je v nich vše v jednom: výživný podlak, barva a prodyšný nadlak s vysokým leskem,“ říká Hedvika Pivoňková. Pro lepší efekt můžete použít ve veganské kvalitě i tři klasické vrstvy: podkladovou bázi, barevný lak a krycí vrstvu. K výživným látkám patří třeba červený čaj, mořské řasy a extrakty z aloe vera, citronu či zázvoru. V lacích lze nalézt i raw látky z brambor, bavlny, kukuřice, řepy a pšenice.
Veganské laky přinášejí i další výhodu. „Nemají tak silný charakteristický zápach, protože neobsahují těžkou chemii, která se přidává do tradičních výrobků. To je samozřejmě skvělé i pro manikérky v salonech. Laky také nevysušují nehty a neškodí živočichům,“ upřesňuje Veronika Lonská, majitelka e-shopu Ladybio.
Jakou mají výdrž a jak se odstraňují
Na nehtech vydrží šetrné laky většinou stejně dlouho jako konvenční a odlakovávají se stejně, ovšem lze si pořídit i veganské odlakovače bez acetonu, které obsahují například sójový či arganový olej a různé vitaminy. Jsou tedy k nehtům jemnější, i když si za ně většinou připlatíte.
Jediná nevýhoda
Ptáte se, proč veganské laky na nehty nepoužívají všechny ženy, když mají tolik výhod a jsou šetrnější? Tradiční výroba je stále levnější, a cenově proto vycházejí klasické produkty stále lépe a v běžných drogeriích jich moc neseženete. Jedinou nevýhodou veganských laků je tedy jejich cena.
Veganské podlaky a nadlaky
Nude odstíny
Pastelové tóny
Červená klasika
Tmavé barvy
Letní nálada
Nezapomeňte pečovat i v létě o suché ruce. Tyhle krémy jsou ideální!