Článek
Pro většinu z vás není žádnou novinkou, že moderní pračky kromě základních funkcí disponují různými speciálními programy a technologiemi. Jenže právě to je ten hlavní důvod, proč vám výběr nové pračky může dát pořádně zabrat. Zjistili jsme za vás, co by měla mít správná pračka.
Zvolte si způsob plnění
Před nákupem pračky se rozhodněte, zda chcete pračku plnit horem, nebo předem. Výhodou první varianty je, že zabírá méně místa a že do ní můžete přidat zatoulané kusy oblečení i během praní. To vám teď umožní ale i pračky s předním plněním. A už se přitom nemusíte bát, že když pračku zastavíte a otevřete buben, vyteče vám voda na podlahu. Problém řeší přídavná dvířka, která můžete kdykoli použít, je-li teplota vody nižší než padesát stupňů.
„Výhodou moderních technologií je, že lze prádlo přidávat i do pračky s předním plněním, aniž byste museli otevírat dvířka. Díky jejich speciální konstrukci teď můžete doplnit špinavé prádlo v průběhu praní, ale přitom vůbec není nutné přerušit prací cyklus,“ vysvětluje Michal Kollár, produktový manažer v divizi domácích spotřebičů společnosti Samsung.
Chytrá pračka rozhodne za vás
Výrobci pro pračky vybavené inteligentními technologiemi používají různé názvy, třeba ProSense, 6. smysl, Fuzzy Logic apod. Tyto přístroje samy hlídají úroveň znečištění vody a podle toho průběžně upravují praní. „Hitem v oblasti praní je jednoznačně konektivita, tedy propojení s mobilním telefonem, kde si v aplikaci nastavíte, co chcete prát, jak je to znečištěné a kolik máte času, a pračka sama vyhodnotí nejlepší program. To, že si pračky prádlo samy zváží a odměří délku pracího cyklu a spotřebované vody, je již standardem. Výrobci sázejí na velké pračky, kde se za jeden prací cyklus vypere více prádla – tím se ušetří čas, voda, energie,“ říká Lenka Kavková z řetězce Datart.
Prát se dá i v pěně nebo páře
Moderní technologie dokážou divy. Jedním z nich je metoda praní v aktivní pěně, která vzniká obohacením prací lázně (směsi pracího prostředku a vody) o kyslík, čímž se aktivují enzymy pracího prostředku už při nižších teplotách. Tam, kde jste byli zvyklí prát na šedesát stupňů, můžete v tomto případě nastavit jen čtyřicet – prací cyklus je tak ke tkanině šetrnější, a navíc ušetříte velké množství energie. Míváte-li hodně zašpiněné prádlo, oceníte možnost odstranit velmi odolné skvrny ještě před samotným praním – a to také právě pomocí aktivní pěny.
Další možností jsou pračky, v nichž můžete lehce nošené, ale přesto čisté oblečení osvěžit bez nutnosti skutečného praní – pouze pomocí páry. Ušetříte tím vodu i elektřinu. Výhodou je, že parní program trvá jen půl hodiny, a vy si pak můžete voňavý svetřík či tričko hned obléknout. Pára zbaví prádlo zápachu, takže se jedná o šikovný způsob, jak mít rychle k dispozici čisté oblečení po sportu nebo návratu ze zakouřeného prostředí.
Nemusí každý vědět, že perete
U pračky umístěné v opačné části domu vás hlučnost trápit nemusí, ale přístroj zasunutý do kuchyňské linky by měl být tichý, aby vás nerušil. U levnějších modelů počítejte s hlučností okolo 60 dB při praní a s 80 dB při odstřeďování, ty kvalitní pak pracují při 50 dB. Některé pračky jsou vybavené digitálním invertorovým motorem – ten zaručuje vyšší energetickou účinnost, minimální hluk a dlouhotrvající výkon, který má certifikovanou životnost na dvacet let. Tento motor využívá magnety pro tišší chod a spotřebovává méně energie než motor univerzální. Díky tomu nedochází k mechanickému tření a opotřebení jeho součástí.
Kterou moderní vychytávku jste si u své pračky oblíbili vy?