Štědrý večer symbolizuje světlo svíčky a typické vůně. Jeden přísahá na skořici s badyánem, jiný na vanilku a další na kořeněnou purpuru a františka. Co propojit plamen a vůni dohromady?
Článek
Svíčky asi není třeba představovat. Původní svíce se zhotovovaly ze včelího vosku, zdroj této suroviny je ale omezený a cena také není zanedbatelná. Proto se svíce masově vyrábějí z různých tuků a olejů (například palmový olej, živočišný lůj či parafín získávaný z ropy). Podle použité suroviny se odvozuje tvárnost svíce, teplota tání i podpora hoření, stejně tak jako schopnost vázat a uvolňovat vůni.
Kromě již zmiňovaných tradičních františků a purpury, které vůni uvolňují doutnáním, si můžete domov provonět modernějšími způsoby. Nabízí se logické spojení svíčky a parfému, kdy tím, jak vosk taje, postupně vůni uvolňuje do okolí.
Nádherné jsou aromalampy, jež mají mističku, kam nalejete vodu a kápnete vonný olej, pod ní zapálíte čajovou svíčku a odpařování se postará o předání vůně do okolí. Také do ní lze vložit vonnou esencí prostoupený vosk, který vůni uvolňuje odpařováním do okolí.
Trvalejší řešení nabízejí difuzéry – keramické nebo skleněné nádobky, do kterých se naleje vonný olej a vloží se dřevěné knoty. Jak olej pomalu vzlíná, postupně, a hlavně dlouhodobě provoní interiér. Pokud se vám vůně už znelíbí, stačí náplň vyměnit za jinou a vložit čisté knoty. Difuzér nemusíte kupovat, podle našeho návodu si jej snadno vyrobíte sami.
Poslední v řadě, ale nejsofistikovanější jsou katalytické (Berger) lampy. Uvedení do provozu vypadá pomalu jako alchymie. V nádobce je vonná esence, jež vzlíná po knotu. Ten nejprve zapálíte a vzplane jasným a vysokým plamenem, který se postupně snižuje, až zhasne úplně. Poté nastává samotná katalytická reakce, zhruba po dvaceti minutách až půlhodině, kdy je místnost vůní naplněná, lampu uhaste, nenechávejte ji dlouho odpařovat.