Článek
Vánoce si idealizujete vzpomínkami z dětství: Byt voní, třpytí se a leskne, kolem vás je spokojená rodina. Dnes nic nestíháte, protože se vracíte pozdě z práce, neumíte navodit tu pravou atmosféru a v bytě je stále nepořádek? Buďte v pohodě. Dá se to stihnout, ale zapomeňte na generální úklid. Ten se má dělat na jaře.
Plánujte a bude to hračka
V klidu si sedněte, dejte si punč nebo svařené víno a naplánujte si, jak to postupně zvládnout. Nejdůležitější je posbírat rozházené věci a co nejvíce jich uklidit tam, kde nebudou na očích.
Začněte shora
Důležitý je postup shora dolů, a to v každé místnosti. Prach, ačkoli je lehký, po zvíření padá k podlaze, čili tu je nejlepší nechat až zcela nakonec. Osvědčené je postupovat takto:
- otřete lustr a přídavná svítidla – samozřejmě zhasnutá a odpojená od sítě, případně s vypnutým jističem
- otřete od prachu police od nejvyšší k nejnižší
- umyjte skla na skříňkách
- na řadě jsou okna, která neotíráte suchým hadříkem, ale čistíte za mokra
- nyní je čas otřít, případně vyleštit i zbylý nábytek
- podlahu umývejte nebo vysajte až nakonec
- poslední, co udělejte, je pověšení záclon.
Máte špinavá okna? Jak je umýt co nejefektivněji, si přečtěte v článku 5 vychytávek na mytí oken. Také jsme vám psali o fintách našich babiček v tomto článku.
V předsíni redukujte oblečení
- Ukliďte všechno přebytečné oblečení z věšáků. Nezklízejte ale úplně vše, vždyť se bude jistě něco průběžně ještě nosit, a proč by pro to měla chodit rodina do skříně?
- Letní sezonní boty máte jistě již uložené, zredukujte i množství zimních, které musíte mít v předsíni po ruce.
- Otřete věšáky, zrcadlo, vyčistěte podlahu. Se špinavými podlahami pomohou například parní čističe. „Toto čištění je hygienické a kvalitní, pára zlikviduje 99,9 % bakterií a mikrobů, říká Dobroslav Šanda, ze společnosti Philips. Zde jsou další tipy na úklid bez chemie.
Obývák
V obývacím pokoji se zaměřte na to, aby se ani tady nepovalovaly všudypřítomné drobnosti. Prádlo patří do špíny nebo do pračky, nepotřebné noviny nabalíčkujte do sběru, na časopisy si pořiďte uzavřený stojan, do kterého odložíte také pletení či ovladače. Televizor a jinou elektroniku otřete speciálním antistatickým přípravkem, který zabrání masivnímu usazování prachu. Tipy, jak bojovat s prachem, najdete zde. (A také víme, jak omezit prach v bytě zcela a jak čistit jednotlivé materiály podle povrchů).
Dětský pokoj
Děti potřebují hračky a jejich pokoj nebude urovnaný nikdy. Tak jim na ně kupte lehce přístupné boxy a krabice, do nichž večer hračky naskládají a další den si je zase vyberou. Podívejte se i na tyhle tipy na super úložné prostory nejen do dětského pokoje.
Pořádek v ložnici
Samozřejmost je ustlat, použijte přehoz a na ně položte dekorativní polštářky. Pak stačí jen utřít prach a vyluxovat. Je-li třeba vyčistit čalounění, inspirujte se našimi radami v tomto článku.
V kuchyni se zbavte nádobí
Také tady je neustále „mokrá špína“. Nejhůře to vypadá okolo dřezu a sporáku. Nenechávejte nádobí na odkapávači.
Otisky prstů na místech okolo ovládání spotřebičů a madel dvířek, trouby, mikrovlnky a myčky otřete. Skvěle to zvládne čistič s alkoholem (například Clin, na nerezové povrchy se hodí třeba Activ Inox). O indukční, sklokeramické i skleněné varné desky je potřeba pravidelně pečovat vhodnými prostředky.
„Poohlédněte se po výrobcích, které plochy účinně čistí a zanechají na nich ochranný film proti poškrábání a otiskům prstů,“ radí Jiří Beneš ze společnosti Whirlpool. „Nikdy je ale nemíchejte s jinými čisticími prostředky,“ dodává odborník.
Ještě nevíte, jak si usnadnit úklid v kuchyni? Nahlédněte do manuálu profesionálů!
Není lepší velký úklid udělat po svátcích, až se zbavíte stromku a spousty jehličí?