Článek
Pro pěstování hrnkových rostlin, jež se označují jako vánoční, platí obdobná pravidla – dávejte pozor na teplotu v místnosti, obezřetně je zalévejte, dopřejte jim potřebnou míru světla a vlhčí vzduch.
Vánoční kaktus
Malá hrnková rostlina zaujme květy i článkovými stonky. Vánoční kaktus nejčastěji zdobí narůžovělé květy, byť barevná škála může být širší. Označuje se jako krátkodenní rostlina – kvete ve dnech, kdy se dny krátí.
„Vánoční kaktus v době květu uvítá nižší teplotu, asi 15 až 18 °C, ale dobře snese i běžnou pokojovou teplotu kolem 21 °C,“ uvádí zahradnice Miroslava Paclová ze společnosti Hortiservis. Má rád hodně světla. Nyní ho mírně zalévejte a v teplém interiéru i opatrně roste. Po odkvětu výrazně omezte zálivku a důkladně zalévat začněte až v březnu. Koncem jara či zkraje léta ho můžete přemístit i na balkon.
Populární hyacinty
Ani s hyacinty si netřeba příliš lámat hlavu, dají se koupit i teď. Na nich si lidé nejvíce cení bohatá květenství, barevnou variaci a omamnou vůni. Hyacinty kvetou několik týdnů, nejlépe jim bude v místnosti, kde teplota nepřesahuje 20 °C. Dopřejte jim také světlo (nikoli přímé sluneční paprsky, které se můžou objevit i v zimě) a potřebnou zálivku. Další možnost nabízí pěstování cibulí jen ve sklenici s vodou. Po odkvětu se cibule hyacintu většinou vyhazují.
Barevné bramboříky
Květy bramboříků jsou velice pestré, nabízí se druhy s bílými, růžovými, fialovými či tmavě červenými květy. Rostlinu můžou zdobit i několik měsíců. Rovněž bramboříkům se bude dařit v prostředí s nižší teplotou. „Moderní odrůdy jsou však vyšlechtěné i pro běžnou pokojovou teplotu a nabízejí se v různých velikostech, od miniaturních až po XL,“ připomíná Miroslava Paclová.
Zalévejte je výhradně do podmisky, jinak budou husté lístky na hlíze uhnívat. Snesou i méně osvětlené místo a prospívá jim vlhčí prostředí. Květináč můžete postavit například do podmisky, kam jste nejprve nasypali trochu keramzitu.
Vánoční hvězda
Krásně dekorativní nejsou květy, ale listeny (malé květy vidíte uprostřed barevných listenů). Tradiční tmavě červené barvě zdárně konkurují i jiné, včetně béžové, nažloutlé, růžové, půvabné jsou i žíhané. „Existují různé tvary této rostliny – pyramida, mini varianty, s jedním či více výhonky a velké dekorativní květiny,“ říká Stanislava Mele ze společnosti Tesco.
Vánoční hvězda nesnáší prostydnutí a průvan. Naopak má ráda dostatek světla, rozumnou zálivku (v podmisce se nesmí držet voda) a běžnou pokojovou teplotu. Po odkvětu na čas snižte zálivku.
Tip na zahradu
Z Anglie k nám už před lety dorazil milý zvyk – pěstování cesmíny. Pro někoho je stejně symbolická jako vánoční hvězda v interiéru. Cesmín je několik druhů, v našich podmínkách se nejlépe osvědčila cesmína ostrolistá se zoubkovanými listy. Kromě nich potěší i dekorativní plody, nejčastěji červené.
Cesmínám se daří v humózní půdě a na polostinném stanovišti, vadí jim přímé slunce. Nebojte se naopak velké zimy, tyhle keře se dokážou dobře vzpamatovat i z velkých mrazů. Když odstřihnete namrzlé větve, vyraší nové.
Bez které vánoční rostliny si nedovedete představit blížící se svátky?