Hlavní obsah

Vánoce na jedničku: Jak psát správně názvy svátků nejen na vánočních přáních

Foto: Rawpixel.com, Shutterstock.com

Foto: Rawpixel.com, Shutterstock.com

Chystáte se rozeslat vánoční přání svým blízkým a příbuzným a nejste si jisti, jestli se vánoční píše s velkým písmenem stejně jako Vánoce a kdy přejete hezký Nový rok a kdy nový rok? Připomeňte si pár základních pravopisných pravidel, která se nejkrásnějších svátků v roce týkají.

Článek

S vánočním časem se pojí řada názvů svátků a tradic, jež mají v českém pravopisu svou ustálenou podobu. Možná už si všechna pravidla ze školy nepamatujete, není proto od věci si je připomenout, ať ve svátečních přáních nenaděláte trapné chyby.

Štědrý den i Štědrý večer

Středobodem vánočního času je Štědrý den. Tento svátek se píše s velkým písmenem, píšou se tak všechny významné dny a svátky v našem kalendáři. Velké písmeno si tedy zaslouží i Štědrý večer. Pozor ale na odvozená přídavná jména, ta se již píšou s malým písmenem na začátku. A tak se vydáte na štědrodenní procházku a večer si dáte štědrovečerní večeři.

Totéž platí pro psaní slova Vánoce. Pokud jím pojmenováváte den nebo svátek, píše se s velkým V. Jako přídavné jméno se ale píše s malým písmenem. Užíváte si tedy vánoční čas, cítíte se vánočně naladěni. S Vánoci se pojí ještě jeden češtinářský „špek“, a to, že v 7. pádě můžete použít tvar s Vánoci i Vánocemi.

Hod boží vánoční

Zatímco u nás se slaví již 24. prosince, pro většinu světa nastávají ty pravé Vánoce až 25. prosince. I tento den se píše s velkým počátečním písmenem, správně tedy napíšete Hod boží vánoční nebo Boží hod vánoční, obě varianty jsou správně. Pravidla dokonce uznávají i variantu Hod Boží, která vyjadřuje náboženskou úctu.

Ježíšek i ježíšek

U nás nosí dárky Ježíšek. Děti se už nemohou dočkat, až si ježíška rozbalí. Existují dvě verze a obě jsou správně. Ježíšek s velkým písmenem představuje vlastní jméno, přeneseně pak i Štědrý den a večer, i tehdy se píše s velkým J. Psán s malým pak znamená samotnou nadílku a dárky. V přání tedy přejete bohatého ježíška.

Obdobně je to i s nadílkou 5. prosince. Městem sice chodí v doprovodu čerta a anděla Mikuláš s velkým M, neboť jde o jeho vlastní jméno, na děti ale doma za oknem čeká mikuláš psaný s malým písmenem, pokud jím rozumíte nadílku.

Foto: Sean Locke Photography, Shutterstock.com

Není od věci si připomenout vánoční gramatiku, ať ve svátečních přáních nenaděláte chybyFoto: Sean Locke Photography, Shutterstock.com

Půlnoční mše a advent

Sváteční čas začíná již adventem. To není název svátku, a tak se píše jen s malým písmenem. Svátkem nejsou ani jednotlivé adventní neděle, i ty se tedy píší s malými počátečními písmeny.

S malým písmenem se pak píše také řada slavnostních okamžiků vánočního času i symbolů, které se s ním pojí, jako je půlnoční mše, jesličky nebo betlém - ve smyslu figurálního zobrazení Ježíškova narození, nikoli města Betlém.

Vánoční čas pak končí 6. ledna, na Tři krále. To je opět označení svátku, proto si zaslouží velké počáteční písmeno. Mluvíte-li ale o třech králích coby postavách z biblického příběhu, píše se písmeno malé. Stejně tak, pokud mluvíte o třech králích, kteří k vám přijdou na koledu.

Nový rok nebo nový rok

Do vánočního přání můžete lidem popřát hezký Nový rok, lépe ale uděláte, pokud napíšete nový rok. Je v tom totiž rozdíl. Pod označením Nový rok se opět skrývá sváteční den, tedy 1. leden. Určitě blízkým nechcete popřát hezky strávený jen jediný den. Přejete-li hezký nový rok, myslíte tím celý nadcházející kalendářní rok. Chcete-li tedy, aby vaši blízcí byli šťastní po celý rok, přejte jim vše dobré do nového roku.

Načítám