Článek
Vánoční zdobení je v plném proudu a při rozvěšování girland a zdobení stromku se může stát, že už vám nezbyde čas nebo nálada na zdobení venkovních prostor. To je ale velká škoda! Truhlík za oknem je totiž snadnou, kreativní a zábavnou dekorací. Výroba vánočního truhlíku ale není jen o výsledku, ale i o procesu. Je to chvíle, kdy se můžete naladit na sváteční atmosféru, zapojit děti nebo přátele a užít si společné tvoření třeba u svařeného vína nebo horké čokolády. A když večer zapnete světýlka, truhlík rozzáří nejen váš domov, ale i vašeho ducha.
Co budete potřebovat na vánoční truhlík?
Nějaký truhlík nebo jinou vhodnou nádobu má doma snad každý z nás. Starý dřevěný truhlík nebo bedýnka, keramická nádoba nebo i obyčejný plastový květináč – všechno se dá použít! Dřevěné a keramické truhlíky působí přirozeněji a elegantně, zatímco plastové jsou odolnější proti mrazivému počasí. Vyberte si jednoduše to, co máte po ruce a nejvíce se vám líbí.
Nic neudělá vánoční truhlík krásnějším než čerstvé větvičky jehličnanů. Borovice, smrk, jedle nebo túje jsou ideální – vypadají nádherně a vydrží dlouho. Přidat můžete také jmelí, mech, šišky nebo větvičky s červenými bobulkami, třeba cesmínu či šípek. Ty dodají aranžmá barvu a život.
Pokud máte rádi bohatější výzdobu, klidně přidejte ještě vánoční ozdůbky, skořici, sušené pomeranče, mašle, prostě cokoli, co se vám bude líbit.
Tip: Nevíte, co se starým umělým stromkem? Nevyhazujte ho! Rozeberte jeho větve a použijte je do vánočních truhlíků.
Jak na aranžování?
Začněte tím, že do truhlíku dáte něco, co udrží větvičky na místě. Nejlepší je mokrá aranžovací hmota, protože pomůže větvičkám zůstat svěží. Pokud ji nemáte, poslouží i udusaná zemina nebo písek.
Větvičky naaranžujte tak, aby truhlík vypadal bohatě a neměl nikde prosvítající aranžovací hmotu. Dlouhé větve dejte k okrajům, kratší doprostřed. Následně přichází na řadu případné osvětlení a poté ozdoby – šišky, mašličky, skořice, stříbrné nebo zlaté koule… Fantazii se meze nekladou. Chcete-li něco tradičního, zvolte červené a zlaté tóny. Moderněji smýšlejícím poslouží třeba kombinace bílých umělých větviček a jemných světýlek. Máte-li rádi přírodní a boho styl, volte přírodní materiály - i samotný truhlík můžete obalit třeba jutou.
- Chcete truhlík i na doma, třeba jako středovou výzdobu štědrovečerního stolu? Mějte ho co nejdéle venku, kde je chladno – třeba na parapetu nebo balkonu. Zima zajistí, že větvičky zůstanou čerstvé. Pokud chcete mít živý truhlík přece jen uvnitř, jako součást vánoční výzdoby, pravidelně zvlhčujte aranžovací hmotu nebo zeminu.
Inspiraci najdete v naší fotogalerii
Truhlíky se živými květinami
Pokud chcete vytvořit vánoční truhlík, který bude krásný i praktický, zkuste použít živé květiny odolné proti mrazu. Mezi nejoblíbenější patří vřesy, které dodají truhlíku jemnost a strukturu, nebo okrasné kapusty, jejichž zajímavé tvary a odstíny růžové, fialové či zelené krásně vyniknou. Skvělou volbou jsou také cesmíny nebo skimie, které mají dekorativní listy a červené bobule. Pro barevný akcent můžete přidat drobné macešky, které překvapivě zvládají i chladné počasí. Tyto rostliny můžete kombinovat s jehličnatými větvičkami, šiškami nebo světýlky, čímž vytvoříte efektní vánoční aranžmá. Navíc tyto živé truhlíky přečkají zimu a mohou vám dělat radost i dlouho po svátcích.