Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vánoční hvězda se stala neodmyslitelným symbolem vánočních svátků. Ještě před začátkem adventu zaplaví hobby markety, trhy, zahradnictví i obyčejné supermarkety obrovské množství těchto rostlin všech velikostí a tvarů, a občas jsou dokonce dozdobené třpytkami. To, co mnozí považují za květy, jsou ve skutečnosti listeny – barevné listy, které chrání drobné nenápadné květy uprostřed.
Jak získala své jméno
Vánoční hvězda pochází z tropických oblastí Střední Ameriky, konkrétně z Mexika, kde roste jako keř a dorůstá až do výšky pěti metrů. V domorodých kulturách měla posvátný význam a do povědomí širšího světa se dostala v 19. století díky Joelu Robertsovi Poinsettovi, prvnímu americkému velvyslanci v Mexiku, který ji přivezl do USA. Na jeho počest je nejen v anglicky mluvících zemích známá jako poinsettia.
Krásná živá dekorace
Oblíbená rostlina vnáší do interiéru příjemnou sváteční atmosféru a je populární nejen v domácnostech, ale i v obchodech či kostelích. Její listeny mohou být červené, bílé, růžové, žluté, nebo dokonce mramorované, což z ní dělá ideální dekoraci pro různá sváteční aranžmá. Skvěle vypadá na stole, parapetu nebo jako součást věnců a dalších aranžmá. Navíc ji můžete kombinovat s jinými rostlinami, jako je cesmína nebo jmelí.
Vánoční hvězda nejen v květináči
Necítíte se na pěstování živé vánoční hvězdy anebo vám už stačila opadat? Zkuste umělou. V současnosti koupíte i kousky, které jsou od živých rostlin téměř k nerozeznání. Navíc je můžete umístit i na hůře situovaná místa, kde by se skutečným rostlinám příliš nedařilo. Oblíbený vzor lze ovšem také využít na povlečení, prostírání nebo třeba na polštářku. Krása a symbolika této květiny k Vánocům neodmyslitelně patří, a tak se ji nebojte využít třeba i na ozdobení stromečku nebo štědrovečerní tabule! Inspirovat se můžete ve fotogalerii:
Jak pěstovat vánoční hvězdu po celý rok
Správná celoroční péče o vánoční hvězdu je klíčová, aby vydržela nejen během Vánoc, ale i mnoho dalších let. Základem pro její pěstování je:
- Světlo a teplota: Rostlina potřebuje dostatek nepřímého světla a stabilní teplotu mezi 18–22 °C. Vyhněte se průvanu, přímému slunečnímu záření a prudkým změnám teplot.
- Zálivka: Zalévejte ji mírně a pravidelně, vždy když je povrch substrátu suchý na dotek. Nadměrná zálivka může způsobit hnilobu kořenů.
- Substrát a hnojení: Použijte propustný substrát a během růstové sezony (jaro a léto) ji hnojte slabým roztokem hnojiva na pokojové rostliny.
- Kvetení: Aby znovu vykvetla, potřebuje vánoční hvězda během podzimu období dlouhé noci (asi 14 hodin temna denně) po dobu 6–8 týdnů. Můžete to simulovat například krabicí nebo rostlinu zavřete do skříně či komory.
Jak moc je vánoční hvězda jedovatá?
Ačkoliv je vánoční hvězda považována za velmi toxickou, ve skutečnosti jsou představy o její jedovatosti přehnané. Může způsobit drobné zažívací potíže u domácích mazlíčků nebo lidí, kteří ji omylem pozřou. Také manipulace s její latexovou šťávou může u citlivějších osob vyvolat kožní reakce.