Článek
Přípravy na Vánoce, včetně nákupů jídla a surovin na sváteční vaření, řešíte nejspíše předem. Zejména pokud se chcete vyhnout frontám a návalům v obchodech. Jak ale naložit s kaprem nebo čerstvým masem, aby v pořádku vydrželo, než přijde jeho čas? A kde skladovat cukroví, když nechcete, aby ztratilo na křehkosti a správně se rozleželo?
Bramborový salát
Každý má svůj oblíbený recept a právě podle použitých ingrediencí se liší doba trvanlivosti. Díky oleji v majonéze a také octu nebo citronové šťávě vydrží salát déle v kondici, rizikové jsou ale samotné brambory, vejce, cibule nebo salám. Rada od kuchařů zní: Kvašení cibule snížíte tak, že čerstvou cibuli přelijete horkou a následně studenou vodou.
Bramborový salát skladujte v chladu, nejlépe v ledničce. Pokud ho uchováte správně, může vydržet až čtyři dny. Ovšem za předpokladu, že dodržíte základní pravidla, mezi které patří zejména: Salát skladujte v míse zakryté pokličkou nebo alobalem. Když ho nabíráte lžící, vždycky použijte čistou a neujídejte přímo z mísy. Olíznutá lžíce totiž umožní přenos bakterií z úst do salátu, což urychlí jeho zkázu.
Čerstvé maso a řízky
Každé maso by se mělo zpracovat a spotřebovat pokud možno co nejrychleji. Syrové vepřové řízky byste neměli v lednici skladovat déle než tři dny, a to při teplotě mezi 0 a 3 °C. Pokud maso pořídíte dříve, určitě je dobrou volbou nakrájet ho na plátky a ty zmrazit, pak máte jistotu, že se do Štědrého dne nezkazí. Kuřecí a krůtí maso se kazí nejrychleji a je choulostivé na změny teplot. V syrovém stavu vám v lednici vydrží maximálně dva dny.
Pokud vám zbyly již smažené řízky, zkonzumujte je maximálně do dvou dnů. Nechte je vychladnout a uložte je do chladu v neprodyšné dóze. Zamezit přístupu vzduchu je důležité, aby si udržely svou křupavost i při dalším ohřátí.
Kapr
Koupili jste vykuchaného kapra? Naporcujte ho a uskladněte v lednici při teplotě 0 až 4 °C, kde vydrží tři dny. Ovšem za předpokladu, že dodržíte nízkou teplotu skladování, jinak se začnou v mase rychleji šířit bakterie a bude se kazit. Do lednice má tedy čerstvý kapr přijít co nejrychleji.
Maso omyjte studenou vodou a nechte okapat, nejlépe na čisté kuchyňské utěrce, pak uložte na talíř nebo do mělkého kastrolu a přikryjte fólií. Rybáři nedoporučují kapra mrazit, maso tím ztratí na pevnosti a kvalitě.
Už smažený kapr vám vydrží v lednici nejvýš dva dny. Smažené filety nechte vychladnout, uložte do plastové krabičky s víkem a dejte hned do lednice.
Zelňačka nebo rybí polévka
Zelňačka, hrachovka, rybí - to jsou nejčastější polévky, které se objevují ve štědrovečerním menu. Polévku můžete skladovat v lednici nebo zamrazit. Než ji uložíte do lednice, nechte ji zcela vychladnout, poté přelijte do vzduchotěsné nádoby a co nejrychleji uskladněte v lednici. Takto by měla vydržet tři až čtyři dny.
Pokud se rozhodnete polévku zamrazit (v uzavřené plastové nádobě), vydrží vám asi tři měsíce. K rozmrazení využijte mikrovlnnou troubu na nízký výkon, případně sporák, velmi pozvolna a na mírném plameni.
Cukroví
Jak skladovat cukroví, aby zůstalo křehké a měkké až do silvestra? Jednotlivé druhy vyžadují odlišné podmínky. Pečené i nepečené cukroví uchovejte ideálně na suchém, temném a chladném místě, jako je komora, spíž nebo krytý balkon (ideální teplota je kolem 5 °C).
Kousky, které jsou bez náplně, linecké a vanilkové rohlíčky uložte do pevných kartonových krabic nebo plechových dóz, které vyložíte pečicím papírem, alobalem či ubrouskem.
Perníčky nebo pracny se nejlépe rozleží v papírové krabici, cukroví s čokoládovou nebo karamelovou polevou skladujte v uzavřené plastové nádobě v lednici. Papírové krabice využijte rovněž na slepované linecké a jiné plněné cukroví, naskládejte je do krabic a uložte do chladu, klidně na balkon nebo za okno (pokud nemrzne).
Pusinky ze sněhových bílků, makronky a kokosky neukládejte do lednice ani do plastových dóz, využijte papírové sáčky nebo dortové krabičky. Nesmí navlhnout.
Nepečené cukroví, třeba vosí hnízda nebo medové kuličky, uchovávejte v plechových a pevně uzavřených dózách v lednici.