Hlavní obsah

Smutné a bolestné. Ne pro každého jsou Vánoce svátky klidu, míru a lásky, ale spíš velkého trápení

Foto: F01 PHOTO, Shutterstock.com

Foto: F01 PHOTO, Shutterstock.com

Šťastně a vesele. Tak prožívá Vánoce mnoho z nás, ale existují lidé, pro které je to z různých důvodů jedno z nejhorších období v roce. Smutek, lítost, splíny, úzkosti – to jsou emoce, jež za zvuků koled a ztraceni mezi všemi těmi šťastnými a láskou obklopenými lidmi, prožívají. Jak přežít Vánoce, pokud právě vy patříte mezi ty, pro které jsou spíš bolestivé?

Článek

Pomalu to začíná už někdy v říjnu, v listopadu už může málokdo předstírat, že se největší svátky v roce neblíží a v prosinci vypukne už skutečná vánoční horečka. Svět se promění v jednu velkou reklamu na štěstí, lásku, rodinnou pohodu a blahobyt. Jenže co když jste osamělí, bez rodiny, těch pár přátel, které máte, na vás v tomto čase nemá čas, řešíte existenční problémy, nemáte z čeho zaplatit složenky, natož abyste řešili vánoční dárky a podobně? Když vám někdo popřeje šťastné a veselé, chce se vám spíš nebýt.

Vánoce jako zesilovač emocí

Asi nikdo není vůči Vánocům imunní. A platí, že jakékoli vaše psychické nastavení a mentální stav, v němž se zrovna nacházíte, právě o svátcích zesílí. Vánoce totiž fungují tak trochu jako zesilovač emocí. Jste obecně šťastní? Pak budete o Vánocích ještě šťastnější. Máte spíš trápení? Vaše starosti vám budou připadat ještě horší. „Vánoce patří mezi vysoce emoční období, které pro nás může být příjemné, ale také naopak skličující a náročné,“ potvrzuje životní koučka Lenka Procházka.

A tak jestli zrovna nemáte dobré životní období, přišli jste o práci, máte zdravotní problémy nebo je nemocný někdo z vašich blízkých, o někoho jste nedávno přišli, jste třeba po rozchodu, nejspíš se s blížícími svátky budete cítit opravdu pod psa. Stejně tak se trápí i ti, kteří trpí dlouhodobou osamělostí (nejčastěji senioři). „Tito lidé o Vánocích prožívají emoce smutku, lítosti, někdy i vzteku a ukřivdění. Navíc jsou všechny tyto emoce zesílené, proto je dobré se na ně s předstihem připravit,“ upřesňuje odbornice.

Foto: Halfpoint, Shutterstock.com

Ti, kdo si připadají osamělí, budou si o Vánocích nejspíš připadat ještě osamělejší. Nezůstávejte doma, vyrazte někam ven, mezi lidiFoto: Halfpoint, Shutterstock.com

Hrozí psychické problémy

Utápět se v tomto trápení, nevzdorovat mu, nesnažit se s ním bojovat, je nebezpečné. „Nezvládnuté emoce během konce roku mohou vést k dlouhodobější depresi, pocitům zmaru a bezmoci. To může vést k celkovému životnímu vyhoření, které v sobě nese i silnou somatizaci psychických obtíží do potíží fyzického rázu,“ varuje Lenka Procházka.

A tak se celkem snadno může stát, že i když budou Vánoce dávno za vámi, svět se vrátí do normálu, vy se budete i nadále cítit opravdu bídně. Proto je dobré s emocemi pracovat, nenechávat je v sobě, a pokud víte, že vám svátky nedělají dobře, chce se to na ně připravit, abyste je přežili s co nejmenší psychickou újmou.

Jak se připravit na samotu o Vánocích

Lehké to samozřejmě nebude, ale zvládnout se to dá. Vaším hlavním cílem by mělo být přežít sváteční dobu nějakou aktivitou, hlavně ne osamělým sezením u vánočního televizního programu, rozjímáním nad vlastním neštěstím a podobně. „Naplánujte si Vánoce, ať během nich máte neustále co dělat,“ potvrzuje expertka. Pokud si to můžete finančně dovolit, je skvělým řešením odjet na svátky mimo republiku, chodit třeba někde v zahraničí po památkách, vyrazit třeba na cvičební, jógový nebo nějak osobnostně růstový pobyt, jednoduše dělat, co vás baví, ale třeba na to během roku nemáte čas.

Pokud na to nemáte peníze, nebo to nejde z jakýchkoli jiných důvodů, udělejte si seznam různých aktivit, které budete dělat. Můžete konečně vytřídit svůj šatník, vymalovat si ložnici, složit ty těžké puzzle, co vám leží ve skříni, chodit na dlouhé vycházky se psem, uvařit si oblíbené, ale časově náročné jídlo a podobně. „A každý den musíte mít nějaký pohyb,“ dodává životní koučka. „Při sportu a pohybu obecně totiž tělo uvolňuje endorfiny, které fungují jako hormony štěstí a zvedají náladu.“

Snažte se nebýt sami. Vyrazte třeba na koncert, do divadla, zkuste zajít s kamarádkou na kávu. Pokud to jen trochu jde, zkuste někomu zavolat, když to na vás padne. „Někomu, kdo vaše pocity pochopí, vy si budete moci ulevit, popovídat si. Ideální je na svých emocích pracovat průběžně celý rok. Nenechávat vše na konec roku, kdy jsou právě emoce nejsilnější,“ uzavírá koučka Lenka Procházka. Pokud to nezvládáte sami, rozhodně není ostuda vyhledat odbornou pomoc a jakousi emoční očistou si projít třeba s terapeutem nebo mentorem.

Načítám