Hlavní obsah

Radši rozchod než ti kupovat dárky! Scrooging aneb Když k Vánocům dostanete kopačky

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Když se řekne „vánoční noční můra“, napadne vás spálené linecké, rybí kost v krku a zcela nevhodné dárky… A co takhle kopačky těsně před svátky? Nic neobvyklého! A důvod bývá prozaický: váš protějšek se rozhodl, že mu vztah nestojí za citovou ani finanční investici. A vy jste se tak stali obětí scroogingu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Vánoce jsou svátky klidu a míru, chcete s nejbližšími prožívat radost ze vzájemné blízkosti i dárků. A jste-li na začátku vztahu, tak se těšíte obzvlášť, protože vše je nové, krásné a zamilované. Anebo také ne… Může se stát, že se místo romantiky a společných chvil dozvíte, že „to nemá cenu“. Vůbec nechápete, co se stalo, ale je možné, že jste se právě stali obětí fenoménu zvaného scrooging.

Co je to scrooging: Kopačky před Vánoci

Náhlý rozchod před vánočními svátky? Vztahová koučka Jana Řehulková vysvětluje, že důvody bývají sobecké nebo vyloženě pohodlné: jde o snahu vyhnout se pořizování dárků, rodinným setkáním nebo emocionálním závazkům, které jsou se svátky spojené.

Důvody pro předvánoční rozchod

  • Strach ze závazku: Vánoční svátky jsou symbolem blízkosti a mnozí si mohou podle Jany Řehulkové připadat „zahnaní do kouta“, protože by je měli trávit s partnerovou rodinou. Navíc se od Vánoc tak trochu čeká, že vše bude krásné a jako z pohádky, a pokud to cítíte jinak, zvolí někteří raději rozchod, než aby se nutili do velkých gest.
  • Finanční neochota: Někteří prostě nechtějí investovat do drahých dárků, vymýšlet, čím udělají protějšku radost, nebo plánovat společné sváteční aktivity.
  • Snaha vyhnout se intimitě: Vánoční čas vyžaduje emocionální zapojení a někteří lidé se mu záměrně vyhýbají. Zvláště ve chvíli, kdy cítí, že má vztah trhliny a nefunguje, neláká je myšlenka na sdílení tak osobní části života a nechtějí se seznamovat s babičkami a scházet se v kostele s partnerovou rodinou.
Kdo není ochoten s vámi sdílet radost z Vánoc, nezaslouží si být součástí vašeho života ani po Novém roce!

„Zrovna nedávno jsem měla v poradně tři případy takových ‚adventních rozchodů‘. To, čemu se jeden z partnerů v těchto případech chtěl vyhnout, bylo spíš trávení času a blízký kontakt s rodinou toho druhého než nákup dárků. Strávit sváteční dny v rodině partnera vnímali dotyční jako příliš závazné do budoucna,“ vysvětluje odbornice.

Foto: Jelena Zelen, Shutterstock.com

Představujete si první společné Vánoce v zářivých barvách, ale nakonec dostanete jako dárek kopačky? Možná jste obětí scrooginguFoto: Jelena Zelen, Shutterstock.com

Typické znaky scroogingu

Jak poznáte, že jste se stali obětí tohoto fenoménu a že se nejedná o „obyčejný rozchod“, ke kterému dochází kdykoliv během roku?

  • Rozchod bývá často nečekaný, a třebaže jste měli pocit, že je vše v pořádku, najednou přijde ono „promluvme si“, nebo dokonce jen chladná zpráva, že by bylo lepší se rozejít.
  • Provázejí ho velice vágní výmluvy. Vysvětlit, proč se chcete rozejít, není snadné nikdy a mnohdy je lepší se nějak vymluvit. A u scroogingu je to ještě častější. Potřebuje čas pro sebe, není ještě připravený na vztah nebo si uvědomil, že si zkrátka nejste souzeni, zasloužíte si někoho lepšího... To vše je určitě možné, ale načasování je dost podezřelé.
  • Předchází mu podezřelé chování. První společné Vánoce bývají ve vztahu krásné i obávané, protože nevíte, jak moc vážně to berete, jaká jsou dárková očekávání a kolik času strávit společně a kolik zvlášť. Pokud se protějšek delší dobu vyhýbal konverzaci o svátcích, tvrdil, že je nemá rád, a bylo mu zatěžko dělat společné plány, pravděpodobně si podle koučky tzv. připravoval půdu.
  • Důkaz přijde po Vánocích. Definitivně jasné je to ve chvíli, kdy vy přes svátky řešíte zlomené srdce a ten, kdo tak stál o předvánoční rozchod, se následně pokouší o obnovení vztahu. „Pokud se po svátcích snaží znovu navázat kontakt, je to jasný důkaz, že šlo o čistě účelové jednání,“ upozorňuje Jana Řehulková.

Jak scrooging překonat? Není to konec světa

Ano, scrooging je cynický a přináší zklamání i smutek, ale není to konec světa. „Pokud se vám něco podobného stalo, věřte, že to není o vás, ale spíše o partnerově nezralosti nebo neschopnosti čelit závazkům. Místo smutku využijte sváteční čas k péči o sebe a trávení času s lidmi, kteří si vaši lásku opravdu zaslouží,“ uklidňuje Jana Řehulková a dodává, že kdo není ochoten s vámi sdílet radost z Vánoc, nezaslouží si být součástí vašeho života ani po Novém roce.

Na webu Psychology Today se píše, že scrooging odhalí, kdo je váš protějšek ve skutečnosti, a zpětně budete rádi, že jste sice strávili jedny svátky se zlomeným srdcem, ale nehrozí, že strávíte třeba celý život s někým, kdo se k vám nehodí.

Načítám