Hlavní obsah

Předvánoční úklid: Připravte si kalendář, štafle, kbelík, citron

Foto: Andrew Angelov, Shutterstock.com

Foto: Andrew Angelov, Shutterstock.com

Aby toho nebylo před Vánocemi málo, sluší se, abyste se pustili i do pořádného úklidu. I když se říká, že se Ježíšek narodil v chlévě, a proto mu na pořádku až tak nesejde, sluší se přivítat návštěvy v čistém. Takže jak to stihnout? Chce to plán!

Článek

Jestli uklízíte rádi, tak gratulujeme a užijte si předvánoční gruntování do sytosti. Vy ostatní, kteří už teď přemýšlíte, jak to všechno zvládnete se ctí a co nejmenší námahou, se můžete inspirovat našimi radami.

Kdo je připraven, nebývá zaskočen!

Jestli chce něco trochu té přípravy, tak to je právě předvánoční úklid. Takže sedněte a chvíli v klidu plánujte:

1. Prvním a základním bodem je načasování. Než začnete gruntovat, je dobré už mít napečeno, abyste to pak nemuseli dělat znovu.

2. Na úklid si vyčleňte den, ideálně dva. Jestli je rodina opravdu nápomocná, zapojte je, pokud ne, bude lepší, když vyrazí třeba k babičce.

3. Nachystejte si všechno potřebné – kbelík, hadry, houbičky na nádobí, vysavač, papírové utěrky i čisticí prostředky, ale třeba i ocet, sodu a citronovou šťávu - můžete z nich vyrobit čističe, které jdou sníst. Hodí se i schůdky nebo štafle a vhodné pytle na odpad a nepotřebné věci.

4. Při úklidu postupujte odshora dolů, odzadu do předu. Je jedno, v jaké místnosti začnete, ale jestli budete prát záclony nebo potahy, nechejte si koupelnu až na chvíli, kdy pračka dopere. Budete-li používat přípravky, které musí chvíli působit, aplikujte je na začátku úklidu – například ty proti vodnímu kameni nebo mastnotě.

5. Pokud budete sundávat záclony, závěsy a koberečky, vyklepejte je z okna a dejte hned prát. Pak vyndejte věci ze skříněk a poliček, vytřete je a věci vraťte. Otřete prach seshora dolů a z jedné strany na druhou, vytírejte nebo vysávejte až v posledním kroku, až bude vše ostatní hotovo. V průchozích místnostech podlahy nechejte až na úplný závěr, až bude uklizeno všude. Výjimkou je vysávání pavučin, to udělejte hned po sundání záclon, před mytím oken.

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Úklid rozfázujte tak, aby vše navazovalo a tím jste ušetřili čas a nepřidělávali si zbytečnou práciFoto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

6. V rámci generálního úklidu se vyplatí myslet i na pokojovky – můžete je odnést do vany a osprchovat nebo otřít vlhkým hadříkem – to podle velikosti a množství listů. Rozhodně ale ostříhejte to, co už není pěkné.

7. Zaměřte se i na místa, jež při běžném úklidu unikají vaší pozornosti – třeba to za gaučem, který tentokrát odsunete opravdu celý, nebo pod postelí v ložnici.

8. Protože v prosinci už většinou mrzne a je možné nechat zmrazené potraviny chvíli ve studené předsíni, spojuje se úklid kuchyně i s odmrazením lednice a mrazáku a jejich vymytím (jak se zbavit zápachu v lednici).

9. Je vhodné probrat věci ve špajzu a vymýt ho. Rozdělaná balení překontrolujte a uskladněte tak, aby se do nich nepustili moli, a udělejte si přehled o tom, co je třeba dokoupit.

10. V koupelně nejdřív dejte pryč všechno z poliček a okraje vany. Velkým pomocníkem bude starý kartáček na zuby, se kterým zvládnete spáry mezi dlaždicemi, okolí vany a toalety. Zrcadlo vyleštěte až ve chvíli, kdy už nebudete muset pouštět vodu z kohoutku pod ním, ale skleněnou stěnu sprcháče vezměte hned, jakmile vyčistíte dlaždice kolem ní. Posledním krokem je pak vytření podlahy.

11. A jak správně vyčistit pračku? Nezapomeňte na dávkovací šuplík – hodně lidí ho zapomíná čistit, stejně jako filtr a těsnění. Při jejich údržbě se vám také hodí zubní kartáček, dosáhne do míst, kam se jinak nedostanete. Odpady můžete pročistit jedlou sodou a octem.

12. Na závěr úklidu vraťte na svá místa bytový textil – tedy záclony, závěsy (víte, že pomohou s úsporami za topení?), ubrusy a další doplňky. V tuto chvíli je také čas na vánoční výzdobu.

Jestli nemáte letos moc času, vždycky můžete vyzkoušet patnáctiminutový rychloúklid.

Načítám