Hlavní obsah

Jsem špatná, když chci na Vánoce pryč? Žádné cukroví, úklid ani shánění dárků. Jen klid a pohoda

Foto: voronaman, Shutterstock.com

Foto: voronaman, Shutterstock.com

Jsou lidé, kteří Vánoce milují, a pak ti, kdo by se bez nich klidně obešli. Všude přítomné šílenství je otravuje natolik, že by se nejraději sbalili a odjeli někam hodně daleko. A proč by ne?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Slavit Vánoce, myslet na ně nejlépe už od září, všechno včas nachystat, vycídit, nakoupit, navařit, napéct a pak vysílením usnout při štědrovečerní pohádce… Také už vás to nebaví? A každý rok si říkáte, že je načase to nějak změnit. Vánoční svátky by měly přece přinést především klid a pohodu. Tak kam tyhle dvě velmi cenné komodity zmizely?

Pravda je bohužel taková, že si za stres a shon může každý sám. Nikdo vám přece neříká, jak máte vánoční svátky prožít. Nebo jste obdrželi nějaký podrobný manuál, kterým se musíte řídit?

Tradice a tradice…

Vánoční svátky jsou obvykle spojovány s naplněním rodinných tradic, ale co když už to vlastně nikoho ani moc nebaví? Zejména v rodinách, kde už děti odrostly, není v dnešní době touha odjet někam pryč nijak výjimečná. „Z psychologického hlediska lze chápat potřebu úniku jako způsob, jak se vyhnout tlaku a nalézt vnitřní klid a odpočinout si,“ říká psychoterapeutka Zuzana Steigerwaldová z online psychoterapeutické platformy Hedepy. A dodává, že každý má právo vytvořit si svátky podle svých představ, a to i bez tradičních prvků jako pečení cukroví a shánění dárků.

Jenže co když se doma neshodnete? „Vysvětlit rodině, že letos chcete něco jiného, vyžaduje otevřenou a empatickou komunikaci,“ radí terapeutka. A doporučuje přidat vysvětlení, že prioritou by měla být péče o sebe a o vztahy namísto oddání se předvánočnímu stresu. „To by měli ostatní přijmout snáz,“ míní Zuzana Steigerwaldová.

To nám přece neuděláš!

Někdy ale člověk narazí. Všichni jsou přece zvyklí na vaše vanilkové rohlíčky, obrovskou kupu dárků i řízků. Jak jako odjet? A kam? Milovníci tradic neradi ustupují ze svých pozic. Dá se s nimi hnout, ale bez slušné dávky diplomacie se to neobejde. „Citové vydírání, často skryté za neškodně znějícími slovy, dokáže člověka vyčerpávat,“ potvrzuje Zuzana Steigerwaldová.

„V situacích, kdy příbuzní používají věty jako ‚to přece dětem neuděláš‘, je důležité zůstat laskavě pevný a naslouchat vlastním potřebám,“ zní rada odbornice. Nejlepší sebeobranou je stanovení jasných hranic a zachování rovnováhy mezi vlastním komfortem a empatií k druhým. „Rodině lze vysvětlit, že i děti uvítají spíš klidného a vyrovnaného rodiče než ‚dokonalé‘ svátky,“ vysvětluje.

Foto: Gladskikh Tatiana, Shutterstock.com

Každý má právo zařídit si život tak, aby byl spokojený a v pohodě. I bez Vánoc.Foto: Gladskikh Tatiana, Shutterstock.com

Kompromis kontra diktatura

I ke svátkům se dá přistupovat tak, že ideální řešení neexistuje, ale o to víc se o ně můžete alespoň snažit. Když vše v klidu s partnerem či rodinou proberete a každý si řekne své, možná zjistíte, že vám až tolik nevadí být doma, jako spíš to, že všichni automaticky předpokládají, že většinu zařizování a práce zastanete vy.

„Otevřená diskuze o změnách v rodinných tradicích může být cestou k lepší náladě u vánočního stromku,“ míní terapeutka. A doplňuje, že i když každá změna zpočátku může vyvolat napětí, dlouhodobě to může přispět k hlubšímu porozumění a respektu ve vztazích.

Vše o Vánocích

Vrchol českých Vánoc připadá na Štědrý den 24. prosince, kterému předchází období adventu. V kruhu rodinném trávíme i prvnídruhý svátek vánoční. Máte vánoční dárky? Upečte si vánoční cukroví a připravte štědrovečerní večeři podle našich receptů. Víte, jak uplést vánočku?

Recepty na cukroví

Jak na štědrovečerní menu

Načítám