Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nebojte se nazývat věci pravými jmény. Tyto vánoční svetry mají přízvisko ugly neboli ošklivé a se skutečnou módou toho příliš společného nemají. A ani mít nechtějí. Kousky s kýčovitými vánočními motivy mají jiný účel – a tím je především pobavení.
Mon Dieu!
Tradice vánočních svetrů pochází původně z USA, dnes už má ale své „oběti“ po celém světě. Svetry se sněhuláky, stromečky, soby nebo perníčky se úspěšně prodávají i u nás, ale zdaleka ne všechny národy jsou takhle hravé. „Mon Dieu!“ vyhrknou rodiče Francouzky Camille, když si Emily sundá kabát a předvede jim svůj blikající svetr. Na vysvětlení, že jde o ošklivý vánoční svetr, pak Camillina maminka odvětí: „Ano, to vidím.“
Kde se vzaly vánoční svetry
Historie těchto zábavných kousků se začala psát v 50. letech minulého století, kdy se z vánočních svátků pomalu stávala velká obchodní příležitost. Na pultech se objevovaly modely se zimními náměty, které měly pomoci dokreslit správnou sváteční atmosféru. Tehdy na nich však byly spíš decentní sněhové vločky nebo stromečky. Obrovský boom pak nastal v 80. letech, kdy se na obrazovky dostaly filmy s vánoční tematikou. Roztomilé svetry se tehdy u amerických rodin uchytily a staly se pevnou součástí jejich tradic.
Colin Firth a jeho ikonický sob
Na počátku milénia pak měly ošklivé svetry pověst kousku, který je možná úsměvný, ale rozhodně není cool. Pak ale přišel film Deník Bridget Jonesové (2001) a Colin Firth v roli Marka Darcyho, který jim svým sobím svetrem vylepšil image. A třebaže jeho zelený rolák hlavní hrdinka příliš neocenila, diváci na něj měli jiný názor.
Ke svetru, ze kterého se stal doslova ikonický kousek, se po letech vyjádřil i sám Colin Firth. „Bývám nespravedlivě obviňován z nárůstu prodeje vánočních svetrů. Ale stačí mi, že se na ně podívám, a už se zpotím,“ uvedl v rozhovoru pro týdeník Entertainment Weekly a vysvětlil, že v místnosti, kde se scéna natáčela, bylo asi sto stupňů. „Roztavilo to svíčky a vysušilo krůtu,“ vtipkoval herec.
Vánoční kýč pro celou rodinu
I dnes, více než dvacet let po premiéře prvního filmu s Bridget Jones (nezapomeňte, do kin míří čtvrtý díl série), jsou vánoční svetry populární položka. V posledních deseti letech se dokonce ve Spojeném království koná tradiční Christmas Jumper Day, který vybírá prostředky pro organizaci pečující o děti v nouzi. Pro příspěvek jsou přitom nutné dva kroky: přispět 2 libry (cca 60 Kč) a obléct si oblíbený – a ještě lépe pořádně dozdobený – svetr.
Vánočního „oškliváka“ si ale můžete obléknout i jen tak, pro radost a úsměv ostatních. A pokud vás tahle tradice baví, inspirujte se hlavní postavou ze seriálu Emily in Paris („Mám jich víc, jestli chcete!“) a dopřejte tento vánoční kýč i svým blízkým.