Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tak co byste chtěli od Ježíška? Dlouhý seznam přání zarazí nejednoho rodiče, ale je třeba si uvědomit, že skromnost není přirozená dětská vlastnost. A když mají možnost a vy se zeptáte, tak si zkrátka naporoučejí. A na rodičích pak je, zda podlehnou, nebo nastoupí rozum.
Je snadné to svést na fakt, že Vánoce jsou přece jednou za rok, tak proč těm svým zlatíčkům nedopřát. Nebo si raději uvědomit, jaký příklad tím potomkům dáváte? Budou si pak věcí vážit, když je dostávají tak snadno? Naučí se, jakou hodnotu mají, nebo je lepší je nechat v blažené nevědomosti, že jim Ježíšek nadělí cokoli?
Vánoce na míru
Šrumec kolem Vánoc asi nemine nikoho – někdo to miluje, jiný by nejraději zmizel někam daleko. Přitom stále platí, že jaké si to uděláte, takové to máte. „Co skutečně dělá Vánoce smysluplnými?“ zamýšlí se Markéta Wojtovičová, psychoterapeutka z portálu Terapie.cz. „Klíčem k šťastnějším Vánocům nejsou materiální dary, které dáváme či dostáváme, ale kvalita prožitků, které sdílíme. Zaměňovat dárky s přítomností – tedy zaměřovat se více na to, co kupujeme, než na vztahy, které budujeme, může být důvod, proč nám někdy radost z Vánoc uniká,“ myslí si terapeutka.
Dárky nejsou za odměnu
Mnoho rodičů i jejich ratolestí si obdarovávání spojuje s odměnou. Ostatně co některé děti doma celý rok poslouchají? Buď hodný a Ježíšek ti tu vytouženou věc určitě přinese. Nezlob, ať pod stromečkem něco najdeš… A to je právě ta zrada – (nejen) vánoční dárky by měly být dávány jen z čisté touhy udělat radost, a ne být podmíněné vhodným chováním či čímkoliv dalším. Je důležité si uvědomit, že obdarovávání v žádném případě není jen otázka peněz. „Dávání a přijímání je také způsob, jak reflektovat hodnoty rodiny a učit je děti. Pomozte jim pochopit, že úmysl má někdy větší význam než samotný dárek,“ doporučuje Markéta Wojtovičová.
- Terapeutka také upozorňuje, že někdy může při pořizování nadílky hrát roli vlastní zklamání z dětství. Rodiče pak potomky zasypávají dary, které si kdysi přáli sami dostat.
Pravidlo čtyř: A co když Ježíšek nepřinese všechno?
„Důležité je, aby dárky nebyly vnímány jako odměna, ale jako projev lásky. Vytvářejme dětem vzpomínky a rodinné tradice, které budou předávat z generace na generaci,“ vyzývá Markéta Wojtovičová. „Je dobré s potomkem mluvit, aby pochopil, že mít seznam přání neznamená, že dostane všechno, co na něm je.“ Pro některé děti může být užitečné například pravidlo čtyř, tedy by se měli v dopise Ježíškovi naučit rozdělit dárky do několika kategorií:
- Něco, co chci
- Něco, co potřebuju
- Něco na sebe
- Něco na čtení
Znáte pravidlo tří dárků?
Většina rodičů už asi zažila situaci, kdy pracně sehnali drahou hračku a dítko se místo na ni nadšeně vrhlo po krabici a většinu Štědrého večera si vystačilo hrát s ní nebo mašlí, kterou byla převázána. „Zejména pro malé děti platí, že méně je často více. Velmi rychle a snadno se přestimulují,“ upozorňuje psychoterapeutka. A doporučuje se místo počtu balíčků pod stromečkem raději zaměřit na společné zážitky a při výběru dárků se soustředit na ty, které odrážejí skutečné zájmy potomka.
„Pro některé rodiny může být důležitý příběh Ježíška, který dostal tři dary od mudrců: zlato, kadidlo a myrhu. Měly symbolický význam a pravidlo tří dárků je hezká tradice,“ připomíná Markéta Wojtovičová. S tím, že existuje spousta dalších vánočních tradic a příběhů, které mohou rodiny propojit s dáváním dárků, obohatit vánoční atmosféru a pomoci dětem pochopit, že při obdarovávání a přijímání jde především o lásku, pozornost a péči, nikoli jen o materiální věci.
Vše o Vánocích
Vrchol českých Vánoc připadá na Štědrý den 24. prosince, kterému předchází období adventu. V kruhu rodinném trávíme i první a druhý svátek vánoční. Máte vánoční dárky? Upečte si vánoční cukroví a připravte štědrovečerní večeři podle našich receptů. Víte, jak uplést vánočku?
Recepty na cukroví
Vanilkové rohlíčky • Linecké • Perníčky • Vosí hnízda • Rumové kuličky • Raffaello kuličky • Pracny • Kokosky • Nepečené • Zdravé • Cukroví z bílků