Článek
Mezi významné rodinné události patří nejen svatby, jubilea, maturity, ale také Vánoce. „Podle mě není slavnostnější den v rodinném životě než Štědrý večer,“ říká odborník na etiketu Ladislav Špaček.
Štědrý den by měl probíhat v klidu
Štědrý večer by neměl podle Špačka následovat po dni plném práce a stresu. Dobrým zvykem je jít na procházku. Večer by neměly povinnosti ležet jen na hospodyni. Děti mohou prostírat stůl a dělat konečnou výzdobu. Samostatná štědrovečerní večeře je slavnostní akt, kdy hlava rodiny pronáší přípitek, jehož obsahem je hlavně vzpomínka na ty, kdo nemohou být s námi, radost z toho, že my jsme se sešli, a vyjádření naděje, že se sejdeme znovu za rok. Po večeři čeká na děti nejdůležitější část večera – rozbalení dárků pod nazdobeným stromečkem. Ale i to má svá pravidla.
Každý dárek pochválíme
„Máme-li malé děti, hrajeme hru na Ježíška, ale i větší děti by měly přistupovat ke stromečku s vážností a důstojně. Dárky má rozbalovat nejmladší v rodině,“ říká odborník na etiketu Ladislav Špaček a dodává, že každému dárku bychom měli věnovat pozornost. „Počkáme, až se rozbalí a všichni si ho prohlédnou a pochválí, abychom nepřipravili dárce o radost, pak teprve rozbalujeme další dárek,“ radí Špaček a dodává: „Rozbalování dárků je svátek pro děti. Těší se na něj celý rok, prožívají krásné kouzlo, a tak bychom neměli dělat nic, co by je rušilo a odvádělo jejich pozornost. Zanecháme debat mezi dospělými a věnujeme se tomuto slavnostnímu okamžiku se svými dětmi.“
Rozbalováním dárků Štědrý večer nekončí
„Po ukončení obřadu pod stromečkem si dospělí dají skleničku portského, vyprávějí si a děti si hrají s dárky, které dostaly, nebo si společně pustíme Tři oříšky pro Popelku,“ doporučuje Ladislav Špaček. Kromě společných chvil strávených u televizní pohádky můžete dodržovat vánoční zvyky, jako je pouštění svíček ve skořápkách. Jsou rodiny, kde se hází střevícem, lije olovo nebo se zpívají koledy.
Držte jazyk za zuby
Může se stát, že pod stromečkem najdete věc, kterou už máte doma, nebo se vám vůbec nelíbí. V tomto případě si vždy pamatujte: „Určitě se nehodí říct to nahlas a tím rozesmutnit toho, kdo nám dárek koupil. Zachováme se podle staré římské zásady ‚zbožná lež‘ a dárek pochválíme. Co s ním uděláme doma, je už naše věc,“ uzavírá etiketu u vánočního stromečku Ladislav Špaček.
Kdy zdobit vánoční stromeček
Existuje mnoho různých názorů a pověr, které se k datu zdobení stromečku vážou. Podle jedné z nich by se měl stromek zdobit v noci z 23. prosince na 24. prosince. Žádné přesné pravidlo, které by to potvrzovalo, však neexistuje. Někteří lidé nechávají zdobení až na samotný Štědrý den, a to třeba hned po ránu, což je v souladu s tradicemi našich babiček.