Článek
Vánoce bez stromku jsou pro mnoho lidí zřejmě příliš kacířská představa a nesnesou ani pomyšlení, že by něco takového bylo možné. Jestli ale přece jen potřebujete pro letošek náhradní variantu anebo prostě nechcete mít pocit, že kvůli vám padl strom, nabízíme pár tipů. Ale může to být i dobrý způsob, jak si vedle nazdobeného stromku připomenout Vánoce i v dalších místnostech...
Vánoce na míse
Tvar vánočního stromku připomíná i třípatrový tác na cukroví. Proč ho tedy nevyužít? Možností máte několik. Pro změnu jsme pracovali výhradně s vánočními ozdobami jedné barvy a ladili je do fialovo-stříbrné. Můžete ale nejprve na jednotlivá patra dát jehličí, a pak ho teprve dozdobit dle svého vkusu a možností. Pak pro vás máme malý fígl – už při sestavování pater podnosu napíchněte na spojovací nožku kus aranžovací hmoty, do které pak větvičky zapíchněte – nebudou klouzat a dojem stromku umocní.
Náklady: nulové, využili jsme výhradně to, co jsme měli k dispozici. Pokud byste tác a ozdoby kupovali, počítejte s náklady kolem 300 Kč – ovšem vydrží několik let.
Poloviční stromek
Pokud je důvodem vaší snahy nahradit stromeček nedostatek místa, pak můžete využít další tip. Z násady od koštěte jsme uřízli takový kus, aby vyhovoval plánované výšce stromku, a navrtali do něj otvory na zapíchání větviček tak, aby byly jen zepředu a stromek se dal pověsit. Vrták veďte trochu šikmo, abyste napodobili směr růstu větví na opravdovém stromku. Potom napíchejte zakoupené větvičky, a pak už ozdobte dle vlastního vkusu.
Náklady:svazek větviček 49 Kč, násada v našem případě zadarmo ze zlomeného zahradního koštěte (jinak kolem 20 Kč), ozdobičky, které jsme měli doma.
Spirála
Tvar stromku připomíná i volně visící spirála. Na její výrobu budete potřebovat kus pevnějšího drátu (v našem případě ten, kterým se napínají ploty). Udělejte z něj spirálu, na jejímž konci bude očko na zavěšení. Omotali jsme ho umělým jehličím a ozdobili jen trochu, abyste dobře viděli tvar spirály. Je jasné, že se na tenhle stromeček nedá věšet nic moc těžkého, ideální jsou papírové nebo lehoučké plastové ozdoby, bílá peříčka nebo například sušené květiny.
Náklady:drát – asi metr a půl do 30 Kč. Ozdoby využijte ty, které máte doma.
Nástěnný stromeček
Z dřívek nebo větviček si vyrobte velmi jednoduchou konstrukci, která připomíná jednotlivá patra stromku. Její velikost necháme na vás. Můžete ji svázat provázkem nebo nalepit na středovou tyčku – jako my. Tento základ pak ozdobte dle vlastního vkusu a podle toho, jakou zátěž vydrží.
Náklady:pokud využijete domácích zdrojů a větvičky najdete při procházce, nejsou žádné. V případě, že byste kupovali špejle, pak zvolte ty pevnější a delší, za které dáte kolem 25 Kč.
Vánoce si namalujte
Když to není možné jinak, můžete si vánoční stromek prostě namalovat nebo vystřihnout z papíru a ozdobit. Využili jsme již nepoužívané prostírání, na které jsme stříbrnou a zelenou barvou namalovali stromeček, kterému jsme dali plastičnost a lesk za pomoci bezbarvého lepidla s flitry. Stromek můžete ozdobit nalepením řetězů nebo jiných dekorací tavnou pistolí, nebo je můžete zavěsit na háčky.
Náklady: podle použitého materiálu, asi 20 Kč za prostírání, do 10 Kč za barvy a lepidlo, pokud ozdoby uděláte z perlového řetězu, pak do 20 Kč.
Je pro vás vánoční stromek naprosto nezbytný, nebo jste se bez něj už někdy museli obejít? Napište nám!