Článek
K výrobě adventních věnců se používají nejčastěji přírodní materiály. Základem je chvojí doplněné suchými květinami a dalšími přírodními materiály (šišky, trávy, sušený pepř) a dalšími ozdobami. Na to, jak je správně zkombinovat, jsme se zeptali zkušené floristky Lucie Jiroušové z květinářství Talpaflowers.
Korpus a svíčky jsou základ
Potřebujete slámový korpus, na který se drátkem namotávají chvojové větvičky. „Ty lze koupit v květinářstvích nebo na českých plantážích, kde se pěstují vánoční stromky,“ doporučuje Lucie Jiroušová. Po uříznutí vánočních stromků se z nich totiž odřezávají spodní větve a ty můžete k výrobě věnců velmi dobře využít. Ideální jsou trvanlivější jehličnany jako například jedle, které neopadávají, takže máte jistotu, že vám věnec vydrží celé 4 týdny až do Vánoc,“ radí Jiroušová.
Základem každého adventního věnce jsou svíčky. Na ně potřebujete bodce, které seženete v hobby marketu. „Bodce pod svíčky vybírejte vždy stejně velké nebo malinko větší, než je průměr svíček,“ říká floristka. Svíčky sice mívají kovové plíšky na konci knotu, ale kovový bodec lépe chrání věnec před teplem a voskem ze svíčky, navíc se dá příští rok znovu použít. Na svíčkách raději nešetřete, protože ty kvalitní krásně a dlouho hoří.
Jaký adventní věnec si přejete?
I vánoční výzdoba podléhá trendům, každý rok se vyhlašuje barva roku, které se drží nejen módní návrháři, ale i dekoratéři. „Pro letošek to je peach fuzz, tedy meruňková. V některých zemích lidé tomuto trendu podléhají, u nás je to jiné. Zákazníci mají rádi spíše klasiku, ke které se stále vrací a nikdy neomrzí,“ vysvětluje Jiroušová. Nejžádanější jsou přírodní materiály a z barev červená, smetanová nebo stříbřitě šedá.
Při rozhodování, jaký věnec zvolit, radí floristka řídit se stylem interiéru a tomu jej uzpůsobit. „Nebojte se kombinovat různé materiály, které vypadají na první pohled nesourodě. Díky tomu můžete vykouzlit opravdu designový kousek,“ radí Lucie Jiroušová.
A jakých chyb se při zdobení nejčastěji dopouštíme? „Za mě je to přeplácanost,“ usmívá se floristka. „Když to přeženete, je z toho cirkus, který je pak zklamáním,“ upozorňuje na častý přešlap. Lepším postupem je nenechat se pohltit velkou nabídkou přízdob. A pokud jste jich nakoupili přece jen víc, raději si je na věnec volně položte a pohrajte si s jejich rozmístěním. A teprve když jste s výsledkem spokojeni, použijte tavnou pistoli a postupně vše přilepte.
Jak krásné věnce si můžete vyrobit, se podívejte do galerie.
Rady floristky pro zdobení adventních věnců
- Věnec bude tím výraznější, čím více lesklých ozdob použijete. Matné ozdoby naopak vytvářejí tlumenější dekorace.
- Použít můžete i živé květy hortenzií, které se nejprve suší buď na sucho, ale častěji ve váze s malým množstvím vody, která se postupně vypařuje. Květy se pak nekroutí a udrží si svou barvu.
- Přízdoby nedávejte jen nahoru na věnec, ale i do stran, pohrajte si z jejich umístěním. Šišky se kladou vždy ve směru připíchaného chvojí.
- Další rostlinou, která je velmi oblíbená, je sukulent echeverie (pupovice ozdobná), již do věnce přichytíte kovovými sponkami. Po Vánocích ji pak můžete z věnce vyndat a zasadit zpátky do propustného substrátu.
- Pro uchování věnce je ideální chladnější místo, ale pokud zvolíte kvalitní chvojí, vydrží vám i v teplém pokoji po celý advent.