Článek
Je to rok, kdy filmový svět přišel o jednoho z velikánů. Rakovině plic podlehl režisér, scénárista a příležitostný herec Václav Vorlíček. Dožil se krásných 88 let a jak sám řekl, celý život se výborně bavil a navíc zato byl i placen.
Filmem byl fascinován odmala, se scénáristou Milošem Macourkem byli mistři filmových triků a kouzel. Díky pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973) se zapsal do dějin. Celý život strávil po boku své ženy Sofie (†78) a velmi si užíval vnoučat od dcer Kateřiny (67) a Zuzany (62).
Jakou roli hrál v jeho filmové kariéře skauting, s kterým režisérem se nemusel, které herce „udělal“ a kde za hranicemi milují jeho Popelku?
K filmu díky skautu
Už jako malý miloval film i divadlo a pravidelně chodil do kina. Ale stejně tak trávil spoustu času v přírodě a byl členem skautského oddílu. Jeho vedoucí byl i scénárista, a tak se již jako mladý ocitnul před kamerou (Na dobré stopě, 1948) a získal první kontakty. Když se poprvé nedostal na FAMU, začal vypomáhat v barrandovských ateliérech. Po absolutoriu se tam vrátil a zůstal až do důchodu. Jeho učitel a rádce Martin Frič (1902–1968) mu řekl, že má velký dar humoru, ať se toho drží. A on ho poslechl.
Přátelství s Macourkem
Se scénáristou Milošem Macourkem (†75) se potkali v roce 1961 ve vlaku cestou na první ročník zlínského filmového festivalu a stali se z nich celoživotní přátelé a parťáci. Vorlíček věděl, jak postavit dobrý film, co bude fungovat a jak lidi rozesmát. Macourek oplýval fantazií a nebál se riskovat. Triky, které používali ve filmech, uznával i Hollywood. Možnost zahraničního působení ale padla v roce 1968 kvůli normalizaci. Spolupráce s Milošem Macourkem začala filmem Kdo chce zabít Jessii? (1966) a pokračovala až do jeho smrti v roce 2002.
Král filmové komedie
Václav Vorlíček byl pyšný na to, jakému filmovému žánru se věnuje. Nikdy netoužil točit velká dramata a umělecké snímky. Chtěl lidi bavit a dařilo se mu to. O filmových komediích říkal, že je to náročná a krásná disciplína, ale miloval rozdávat smích. S Milošem Macourkem neváhali přepsat spoustu stran scénáře kvůli dobrému fóru. K nejlepším patří komedie Pane, vy jste vdova! (1971) a Což takhle dát si špenát (1977).
Pohádky klasické i moderní
Že si nedokážete představit Vánoce bez Popelky? Nejste sami. Každoročně ji vidí desítky milionů diváků, milují ji v Německu i v Norsku. Původně měla Popelku hrát Jana Preissová (71), ale byla těhotná, a tak roli nabídli Libuši Šafránkové (66). Ta měla výhodu, že uměla jezdit na koni i bez sedla. Vorlíček prosadil i obsazení Heleny Růžičkové (†67) v roli Droběny. Díky jejímu komediálnímu talentu, kdy si prince poponese při tanci v náručí jako kořist, je tato scéna nezapomenutelná.
Dalšími slavnými pohádkami jsou Princ a Večernice (1979) a Jezerní královna (1998). Velký úspěch měl Vorlíček i s propojením našeho a pohádkového světa v Dívce na koštěti (1972) a v seriálu Arabela (1980–1981).
Nepřátelství s Jiřím Menzelem
Se spoustou herců jej pojilo dlouholeté přátelství a mnozí mu vděčí za to, že se díky jeho filmům proslavili. Většina kolegů na něj vzpomíná jako na člověka, kterého si vážili a hodně je naučil. Až na jednoho. Jiří Menzel (81) jej kdysi nazval podřadným režisérem a zazlíval mu, že mu vzal Popelku.
Nabídku točit Tři oříšky pro Popelku dostal opravdu nejdříve oscarový režisér. Vadila mu ale koprodukce s východním Německem a některými komunistickými papaláši byl vnímán jako problematický. Režie se nakonec ujal Václav Vorlíček a natočil nejlepší českou filmovou pohádku všech dob.
Zlatovlásku už nenatočil
V roce 2017 převzal na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary cenu za umělecký přínos české kinematografii a vyšla mu kniha Pane, vy jste režisér. V roce 2018 si užil premiéru muzikálové verze Tří oříšků pro Popelku (v režii Filipa Renče, 54), kde sklidil dlouhý potlesk. To, že má rakovinu plic, jen málokomu přiznal, a velmi si přál natočit ještě jednu pohádku. Mělo jít o Zlatovlásku, ale nepodařilo se sehnat finance. Václav Vorlíček nakonec nemoci 5. února 2019 podlehl.
Který film Václava Vorlíčka je váš nejoblíbenější? A jak se vyznáte ve filmech režiséra Jiřího Vejdělka?