Článek
Zahradnictví ožívají hned s příchodem nového roku. Pomalu se plní stojany se sáčky skrývajícími vaši letošní úrodu. Abyste sklidili plné koše zeleniny a náruče bylin, věnujte čas výběru semen. Nekupujte sáček jen proto, že pěkně vypadá nebo má na obalu krásnou fotku mrkve. Mnohem důležitější je vybrat takovou odrůdu, která si bude rozumět s půdou ve vaší zahrádce a bude určena pro naše klimatické podmínky.
Raději v lednu než později
Nákup semen raději neodkládejte. Čím blíže k jaru, tím bude nabídka tenčí. Náruživí zahrádkáři totiž obráží krámy už v lednu, kdy na zahradě nemají příliš práce. Navíc s předpěstováním některých sazenic se začíná už v únoru (papriky, rajčata).
Před nákupem semínek si promyslete tří důležité otázky:
- Co chcete pěstovat? - Tedy druhy zeleniny, případně odrůdy.
- Kde budete pěstovat? - Jaký je typ půdy a orientace záhonů?
- Kdy chcete plodinu sklízet. - Půjde o ranou, nebo pozdní zeleninu?
Nabídka semen salátů, mrkví, ale třeba i rajčat je široká a odrůd paprik je dokonce 174! Je proto jasné, že žádný konkrétní tip vám dát nemůžeme. Nejlepší je, pokud odrůdu ochutnáte u jiného pěstitele nebo si o ní něco přečtete. Tak třeba salát můžete pěstovat listový, hlávkový nebo římský. Celkem existuje asi 75 druhů salátu. Odrůd mrkví je 55. Určitě rozlišujte mezi karotkou (je sladší a sklidíte ji dříve) a pozdní mrkví určenou spíše ke skladování.
Prozkoumejte odrůdy
Ideální je, pokud si uděláte průzkum na webu, nejlépe přímo na stránkách šlechtitelů osiv. Užitečné budou také tabulky s přehledem termínu výsevu, výsadby nebo sklizně.
Pokud koupíte například ranou odrůdu mrkve, budete ji sklízet zhruba za 90 dní od výsevu. Pozdní ale až za 180 dní. I to je důležité vědět před nákupem semen a při plánování výsevu. Producenti osiva by vám měli také poskytnout informace o případných škůdcích nebo speciálních požadavcích rostlin, třeba na kvalitu půdy.
Každý rok se vyplatí koupit nová semínka. I když se může stát, že vyklíčí i starší, která doma skladujete několikátý rok, úspěch není zaručen. Datum si na sáčku se semínky překontrolujte i v obchodě. Pokud jsou semínka stará nebo prošla špatným skladováním, má to vliv na jejich klíčivost.
Udělejte si test
Pokud se chystáte nakupovat semínka ve velkém, můžete si vzít jeden sáček na zkoušku a podrobit semínka testu. Na tác položte vlhké papírové ubrousky. Na ně rozprostřete menší množství semínek a přikryjte je dalším vlhkým ubrouskem. Položte tác na světlé a teplé místo. Podle potřeby v následujících dnech osvěžujte vodou (stačí rozprašovač). Drobné klíčky by se měly objevit zhruba za 5 až 8 dnů. Některé rostliny, třeba petržel, potřebují delší čas.
Časově méně náročný je tento test semínek: Nasypte je do sklenice s vlažnou vodou a nechte je asi půl hodiny v klidu. Občas můžete promíchat. Zdravá a klíčivá semínka klesnou na dno, zatímco stará nebo neklíčivá semínka zůstanou na hladině. Zdravá semena nechte osušit a ihned použijte k výsevu.
Pro semínka do semínkoven
Na semínka nemají už několik let monopol pouze zahradnická centra. Vydat se můžete i do takzvaných semínkoven, kde se semena půjčují a sdílejí. Pokud si semínka odnesete, měli byste po sklizni přinést část svých semínek pro ostatní. Do projektu se zapojili například informační centra, muzea, školy nebo knihovny. Sdílení semínek má svá pravidla – semena, která sem lidé nosí, musí být zdravá a řádně označená.
Nevýhodou je, že v semínkovně pravděpodobně nebude tak velký výběr jako v zahradnictví. Plusem však je, že se zde nesmí sdílet například invazní rostliy, kterých byste se na zahradě potom horko těžko zbavovali. Podmínkou je také pěstování rostlin bez chemických přípravků.
Kam a pro jaká semínka si dojdete vy?