Článek
Bankovní manažer Tomáš, úspěšný mladý muž, bydlel v klasickém 2 + 1 v okrajové části Brna, vždy ale toužil po industriálním loftu a životě v centru města, a přesto na klidném místě. To vše se mu splnilo, když v blízkosti krásného parku Lužánky vznikly přístavbou k staré budově nové byty, z nichž jsou některé řešené právě jako loftové.
LOFTY FRČÍ NEJEN V BRNĚ
Skvělá spolupráce
Na doporučení oslovil Tomáš Nikolu Pástorovou z brněnského ateliéru Archami, která má k industriálnímu stylu vřelý vztah. „Zaujalo mě zaujetí paní architektky pro daný prostor a překvapilo mě, jak málo jejích návrhů jsem odmítl,“ říká s úsměvem Tomáš a spolupráci si pochvaluje i architektka: „Majitel bytu je osvíceným investorem, který mi dal absolutní důvěru – vybírala jsem vše od povrchů, nábytku a dekorací až po smetáček a lopatku.“
Byt ve vnitrobloku má celkem 89 metrů čtverečních, patří k němu 20metrová galerie a 12metrový balkon. Rozčleněný je na vstupní část, pokoj pro hosty, sociální zařízení a hlavní obytný prostor s kuchyňským koutem, obývacím pokojem, pracovním koutem a zónou na spaní.
Láska k industriálu
Co se interiéru týče, měl majitel jasné zadání. Představoval si industriální pánský styl, který bude odrážet jeho životní styl a záliby, jako je například golf, motorky a dobrý rum. Sám si do čtecího koutku vybral ikonické křeslo Lounge Chair od manželů Eamsových a zakomponovat chtěl i několik historických kousků, ke kterým má citový vztah, například jídelní židle a promítací přístroj. Od něj se odrazila barevnost dalších doplňků – šalvějová.
Stěrky, ocel a masivní dub
Povrchové úpravy tvoří zejména stěrky v imitaci betonu, které jsou zároveň praktické i krásné. Jedna stěna je z klasických pálených cihel natřená nabílo, největší chloubou architektky je ale stěna za knihovnou, kde je stěrka imitující železné pláty i s nýty. „Realizátor si s ní dokonale vyhrál,“ říká Nikola Pástorová a majitel přiznává, že byl tímto překvapivým řešením velmi potěšen.
Nábytek koresponduje s industriálním stylem, většina vybavení je vyrobená na míru. Ocelové konstrukce v antracitové barvě vyplňuje dubový masiv, z ocele je pak i kulatý sloup uprostřed dispozice, v kterém je vedena elektřina pro připojení stojací lampy, dále schodiště, otopná tělesa, svítidla či dekorace jako třeba svícen.
Pod knihovnou motorka
Každý prvek je navržený přímo na konkrétní místo a s konkrétním účelem – například v chodbě jsou police s otvory pro golfové míčky a knihovna na „železné“ stěně je navržená tak, aby z barového pultu plynule přešla do polic, pod kterými je speciální místo na kolo, respektive dnes už na zaparkování motorky.
Výrazným prvkem je ležérní kožená sedací souprava ve stylu anglických gentlemanských klubů, interiér pak doplňují koberce z pravé hovězí kůže.
Největší oříšek? Víno
Tomáš je z výsledku nadšený. Nejradši tráví čas v klidovém koutku s křeslem, který je vhodný pro čtení, poslech muziky i sledování televize. Díky skvělé spolupráci a šikovným řemeslníkům vše proběhlo bez komplikací, a největším oříškem tak bylo vybrat víno na kolaudaci, kterou majitel po nastěhování zorganizoval pro všechny dodavatele.
PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ SOUTĚŽNÍ INTERIÉRY
Soutěž Interiér roku
V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Právě nyní probíhá soutěž interiérů realizovaných v roce 2019 a s nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme. Hlavním mediálním partnerem akce je Seznam. Více informací najdete na stránkách soutěže. Uzávěrka přihlášek proběhla 20. února, vyhlášení výsledků je nově naplánováno na 2. června 2020.