Článek
Určitě nemá smysl se menopauzou zabývat mnoho let dopředu, a už vůbec se jí stresovat. Nicméně řešit projevy tohoto stavu až ve chvíli, kdy nastanou, také není ideální přístup.
„Období hormonální nerovnováhy zvané perimenopauza předchází vlastní menopauzu o zhruba sedm až deset let, proto by ženy o sebe měly zvýšeně pečovat již po 40. roce věku,“ říká MUDr. Hana Mojžíšová, specialistka na výživu a zdravý životní styl.
Příznaky menopauzy nejsou legrace
Aby bylo jasné, proč se vůbec menopauzou zabývat, je třeba seznámit se s jejími možnými projevy. Ty se totiž skutečně nedají brát na lehkou váhu.
„Mezi typické fyzické symptomy menopauzy patří návaly horka, případně spojené také s pocením, noční pocení, bolesti hlavy, sexuální problémy ve smyslu vaginální suchosti, snížení libida a inkontinence,“ jmenuje MUDr. Štefánia Ebenová, Ph.D. z Kliniky tradiční čínské medicíny Meridian.
To ale není všechno. „V menopauze se objevuje i psychický a emoční diskomfort charakterizovaný náhlým střídáním nálad, depresemi, podrážděností, nespavostí či nervozitou,“ říká dále doktorka Štefánia Ebenová.
Období po menopauze pak bývá spojováno s významným růstem rizika některých vážných zdravotních komplikací. Především se jedná o nemoci srdce a cév a osteoporózu.
„Problémem ale bývá i výrazné přibývání na váze, od kterého je pak jenom krůček k metabolickému syndromu, jako je obezita nebo cukrovka druhého typu,“ doplňuje Štefánia Ebenová.
Sport jako všelék
Je jedno, jaký je váš současný věk. Skvělou prevencí symptomů menopauzy je racionální vyvážené stravování a zdravý pohyb.
Není samozřejmě nad to, když se pohybovým aktivitám věnujete celý život. Začít ale můžete v jakémkoli věku. Pokud jste dosud moc nesportovaly, přečtěte si naše rady pro sportovce-začátečníky.
„Pohyb, stejně jako zdravé stravování, by se měl stát vaší další prioritou. V období menopauzy totiž dochází přirozeně k úbytku svalové tkáně a zvyšuje se podíl tkáně tukové, která se hromadí zejména v oblasti břicha, a tedy i mezi orgány. Zvýšením fyzické aktivity tomuto trendu předejdete. Potřebujete však pohyb plánovat a opravdu pravidelně zařazovat,“ vysvětluje Hana Mojžíšová.
Větší množství svalové tkáně má spoustu výhod. V první řadě se zvýší váš bazální metabolismus, což znamená, že máte rychlejší spalování.
„Dále díky pohybu posílíte kostru, zpevníte tělo, zlepšíte kondici a v neposlední řadě vyladíte psychiku. Pohyb je nejlepší antidepresivum, takže denně třicet minut svižné chůze a pár zpevňovacích cviků přispěje k vyladění hormonální nerovnováhy,“ říká Hana Mojžíšová.
Prevence podle tradiční čínské medicíny
„Podle tradiční čínské medicíny k problémům spojeným s menopauzou vede nerovnováha mezi jin a jangem ledvin. Právě ledviny jsou orgánem, který uchovává vaši životní esenci, která například podmiňuje také plodnost a dlouhověkost,“ uvádí Štefánia Ebenová.
Ledviny jsou na své ideální vyrovnané energetické hladině kolem 40. roku života, pak dochází k jejich deklinaci a oslabování. Proto je právě v tomto věku vhodné začít ledviny posilovat.
„Základními pilíři posílení ledvin jsou dietetické změny. Zařaďte více černé fazole, fazolky mungo a adzuki, tofu, černý sezam, jáhly, rýži natural, ječmen, pšeničné klíčky, okurku, mateří kašičku. Dále tradiční čínská medicína doporučuje specifické bylinné přípravky a akupunkturu. Pomoci může i zdravotní cvičení čchi-kung,“ dodává na závěr Štefánia Ebenová.
Bojíte se menopauzy?