Článek
Interiérové kontrasty můžou být nejen osvěžující, ale také velice praktické. Díky nim se domov jen tak neokouká a současně nabídne příjemné bydlení bez ohledu na to, jaké venku zrovna panuje počasí.
Protiklady a lesk
Vnímání tepla či chladu zcela zásadně ovlivňují barvy. Podstatná je velikost plochy, která se „obarví“, zvolený odstín a kombinace s dalšími tóny. Přitom všechno se dá zmírnit, či naopak zdůraznit – například leskem. Světle šedá komoda bude působit ještě chladněji, když se blýská (a což teprve ta z kovu), naopak lesklá červená nábytková dvířka navodí hřejivější dojem, než kdyby byla provedená v matu.
Ovlivnit výsledný dojem napomáhají rovněž rostliny, ať už živé, nebo v podobě vzorů na tapetách či bytovém textilu. Když převažuje listová plocha, výsledkem je osvěžení, jakmile vedou pestrobarevné květy, evokujete jimi léto, a tudíž teplo.
Materiálový mix
V posledních letech se v domácnostech výrazně prosazuje použití skla, které nabízí mnoho dobrých vlastností, včetně optického zvětšování prostoru či snadné údržby. Ale marná sláva – na pohled i na dotek chladí. Tady mohou pomoci barvy i kombinace s materiály, jež navozují teplo. „Moderní interiéry velí na schodiště využít hlavně sklo, přitom na došlap je komfortnější dřevo. Celoskleněné zábradlí se však s dřevěnými nášlapy nijak nevylučuje,“ říká Petr Paksi ze společnosti J.A.P.
Další praktickou ukázkou materiálového mixu je použití kovu se dřevem, kůží, bambusovými či jinými přírodními výplety nebo u sedacího nábytku propojení s polstrováním a textilem.
Také je vhodné využít dekory. Dnes se mnohem častěji než dříve používá keramická dlažba, která studí. Když však bude opatřená vzorem imitujícím dřevo, tento pocit se rázem změní. Ale i bez něj funguje podlahové topení a máte po starostech.
Variabilní světlo
Proměnit náladu v místnosti bez ohledu na to, jak je zařízená, dokáže světlo. „Bavíme se o teplotě chromatičnosti. Stačí použít teplé světlo místo studeného či naopak a atmosféra v místnosti se úplně změní,“ připomíná architektka Miroslava Karasová. S tím rovněž souvisí míra intenzity světla, která se dá u stmívatelných zdrojů regulovat. Nemluvě o tom, že některá svítidla umějí nabídnout i jiné barvy, třeba modrou či zelenou pro ochlazení nebo oranžovou pro zahřátí.
V ložnici
Některé povlečení je vhodné na zimu, například flanelové, naopak lněné chladí, tudíž se na něj více sází v horkých dnech. Roční období však netřeba řešit u damašku – díky kvalitním hladkým bavlněným přízím a saténové vazbě se dá používat celoročně.
Ke komfortnímu spánku přispívá také technologie pro regulaci teploty, například u potahů matrací. „Ta je založená na speciální gelové mřížce, jež při vyšších teplotách okolního vzduchu odebere nadbytečné teplo a tělo příjemně ochladí. V opačném případě, když teplota poklesne, dokáže teplo tělu vrátit a zahřát jej,“ vysvětluje Ondřej Bacík ze sítě prodejen ProSpánek.
VÍCE NÁPADŮ, JAK PROMĚNIT INTERIÉR
Ostatně dobře se vyspat je důležité vždy, bez ohledu na datum v kalendáři. Co vám zpříjemňuje usínání?