Není to nic složitého, běžné bylinky si vypěstujete ze semínka sami doma. Stačí jen malý kousek místa na okenním parapetu a vhodný květináč nebo truhlík.
Článek
O tom, jak budou vaše bylinky prospívat, rozhoduje nejenom pozorná péče v podobě pravidelné zálivky. Velkou roli hraje také volba správné nádoby.
Vzhled i materiál vašeho květináčku by měly odpovídat typu rostliny a také umístění – zda budou jen v kuchyni na okně, nebo přijdou ven na přímé slunce. Například plastové nádoby jsou vhodné spíš jen pro domácí pěstování, případně sledujte, zda materiál odolává záření, aby vám časem vystavený slunci nezkřehl a nepopraskal.
Kovové, nejčastěji pozinkované, nádoby jsou sice efektní na pohled, ale praktické pro umístění ven také moc nejsou. Kov se vlivem vysoké teploty rozpálí a substrát uvnitř rychle vysychá. Řešením je izolační vložka, která rostlinky před horkem částečně ochrání.
Klasikou jsou nejrůznější nádoby keramické, ať už s glazurou nebo bez ní. Vždy ale kontrolujte, aby měly na dně drenážní otvory, kterými má přebytečná voda možnost odtékat.
Dřevo je jako tradiční materiál nejvhodnější pro použití na přímém slunci. Samo o sobě je celkem dobrý izolant, nehledě na to, že jeho přirozený rustikální vzhled bylinkám prostě sluší.
Velikost nádoby vybírejte s ohledem na to, jaké množství bylinek najednou hodláte pěstovat. Rostlinky by měly mít dostatek prostoru pro kořenový systém, na druhé straně je zase příliš velkorysý objem zbytečný. Jestliže zapomínáte nebo kvůli pracovnímu vytížení nemáte možnost pravidelné zálivky, bude pro vás nejlepší samozavlažovací systém, a to jak u květináčů, tak i truhlíků.