Článek
Aniž byste si to uvědomovali, barvy a tvary výrazně ovlivňují to, jak vidíte a cítíte okolí. Jejich rafinovaně promyšleným použitím a kombinováním lze docílit hotových zázraků.
Menší než malá místnost
Nejčastějším nedostatkem jsou pokoje menší, než byste si přáli. Co s tím? Nejsnadnějším řešením je výběr barev – čím světlejší, tím lepší. Když mají stěny, strop i podlaha stejnou světlou barvu, místnost se zdá být mnohem větší.
Zkuste si také pohrát s tapetami. Dobře se osvědčily tapety s velkorysým vzorem nebo realistické fototapety – jejich obraz skvěle prodlužuje perspektivu. Fantasticky působí také efekt zrcadlení. S odrazem se dá čarovat a správně umístěné zrcadlo, například proti oknu, odráží pohled ven a poskytuje pocit volnosti.
Velkorysé prostory
Kdo by si nepřál mít obývák opravdu hodně velký? Možná ale právě kvůli své rozlehlosti bude působit chladně a neosobně. Tady opět hodně vyřeší barvy, nejlépe plné a syté. Pokud nemáte dostatek odvahy, pomůže alespoň tmavá podlaha nebo výrazný koberec.
Když vybíráte tapety, soustřeďte se drobný vzorek, pravidelně se opakující ve svislých proužcích. Opět ošálíte nedokonalé oko, které zde bude vnímat jen malý úsek. Jenže pozor! Úzké pruhy mají schopnost nejen místnost zúžit, ale přimějí vás sklouznout pohledem vzhůru a vyvolají pocit výšky. Takže obývák vytapetovaný svislým pruhem bude sice opticky menší, ale hodně vysoký. Strop snížíte tmavou barvou.
„Při výběru barvy počítejte s tím, že se pod různým umělým osvětlením jeví jinak, než jaké ve skutečnosti jsou. Proto se je snažte vybírat na denním světle, které odstín nezkresluje. Avšak i tak počítejte s tím, že po uschnutí na stěně bude barva bledší,“ radí specialista Ladislav Budín ze společnosti OBI.
Strop hodně vysoko
Pomocí kontrastu barev snadno snížíte příliš vysoký strop. Stačí, když ho vymalujete o něco tmavším tónem než stěny nebo použijete obklad. Typickým řešením je tradiční dřevěný palubkový strop s trámy. Při malbě docílíte ještě většího efektu stínu tím, že tmavší barvu necháte přejít na stěny, a to třeba až do úrovně horní linie oken nebo dveří.
Tak, jako svislý pruh tapet zvyšuje, opačný efekt přináší vodorovně probíhající dekor, podobně funguje i šachovnicový vzor. Další variantou je obložení spodní třetiny stěny dřevem, kamenem nebo použití pásu tmavší tapety.
Dlouhá a temná chodba
Někdy si v místnosti připadáte tak trošku jako ve vagonu, to se týká především dlouhé chodby. Nejlépe se osvědčila hra světel a stínů. Když nejvzdálenější stěnu vymalujete nejtmavší barvou, najednou se zdá být mnohem blíž. Na boční stěny použijte výrazně slabší barvy. Doporučuje se třeba kombinace pastelových odstínů z opačného konce spektra, například proti jemné pistáciově zelené dejte teplou meruňkovou.
I tady si pomůžete už zmiňovanými svislými pruhy nebo tapetou s drobným opakujícím se vzorkem. „Při volbě barev je potřeba vzít v úvahu osvětlení, kombinace, která za denního světla lahodí oku, může při večerním osvětlení působit fádně,“ upozorňuje Stanislav Kralovanský ze společnosti Malíři Natěrači CZ.
Členitý prostor
Komplikovaně řešená místnost se spoustou architektonických bariér a předělů působí chaoticky. Mnohé se dá napravit barvou. Zde pomůžou jednoduché neutrální odstíny, které místnost zklidní a rušivé prvky ukryjí. A naopak, když máte zájem některý prvek zdůraznit, upoutat na něj pohled, sáhněte po barvě kontrastní. Stejně tak postupujte, pokud chcete nějakou zónu v místnosti vyčlenit – například pracovní koutek.
Fádní stěna
Jestli máte pocit, že místnost je moc klidná a pravidelná, můžete rozbít nudu šikmým pruhem. Postupujte ale obezřetně, aby naopak nevznikl kontraproduktivní chaos.
Při volbě barevnosti interiéru máte na výběr dvě varianty řešení – tón v tónu, nebo kontrastní. Ta první varianta vyvolává pocit klidu a vyrovnanosti, proto se používá při realizaci odpočinkových místností. Snažte se přitom ale vyvarovat monotónnosti. Plochu rozbijete obrazem nebo dekorem. Druhý barevný princip, kontrastní, vyvolává napětí. Tím větší, čím dál v barevném spektru proto sobě leží. Nejlépe se uplatní v místnostech určených pro hry a zábavu.
Řešili jste vy někdy podobný problém? A jak jste si s ním poradili? Podívejte se i na jiné naše články o barvách, třeba jaké se hodí ke dřevu nebo jací jste podle výběru barev.