Článek
Postup
01.
Začněte tím, že (klidně den předem) dejte spolu s kořením vařit jazyk. Klidně ho rozpulte, zalijte dostatečným množstvím vody a povařte úplně doměkka – jedině tak půjde dobře oloupat. V tlakovém hrnci stačí hodina, v klasickém zhruba dvě. Sceďte, odměřte asi půl litru vývaru na omáčku a jazyk oloupejte. Osvědčilo se mi jazyk oloupat i od další vrstvičky, která strávníkům stále připomíná, co vlastně jedí…
02.
Nyní se pusťte do knedlíku. Zde návod na jednoduchý bez kynutí, který odměříte jen s pomocí hrnečku, ale službu vám samozřejmě udělá i jiný. Mouku smíchejte s na kostičky pokrájeným včerejším rohlíkem, solí, kypřicím práškem, vejcem a mlékem na husté těsto. Podle potřeby přidejte mléko nebo mouku. Nechte deset minut odstát, poté vytvarujte váleček a vařte ho v osolené vodě 25 minut. Čas od času otočte a ihned po uvaření propíchejte vidličkou.
03.
Konečně přichází čas na omáčku: najemno pokrájenou cibuli nechte zesklovatět na másle, zasypejte moukou a ještě asi minutu opékejte. Postupně za stálého míchání přilijte vývar z jazyka a patnáct minut povařte.
04.
Jemně strouhaný křen (začněte dvěma lžícemi a v případě potřeby přidejte) zakápněte citronem, aby neztmavl.
05.
Omáčku tyčovým mixérem rozmixujte, vmíchejte do ní smetanu a křen, chvíli prohřejte a podle chuti dolaďte ještě trochou citronové šťávy, soli nebo cukru.
06.
Podávejte s plátky knedlíku a vařeného jazyka.
Tip: Pokud by u vás doma jazyk nikdo nejedl, jednoduše ho vyměňte za jiné uzené hovězí. Nebo maso pokrájejte na kostky a opečte na troše tuku, pak už ale nikdy nebudete moct přiznat barvu…