Článek
Napadlo vás někdy, že i tak triviální věc jako luxování má svá pravidla? Aby váš čas a energie věnované úklidu a likvidaci prachu byly efektivní a odměněny skvělým výsledkem, měli byste nejen vědět, jaký vysavač pořídit a jak se o něj starat, ale i na co si dát při vysávání pozor. Když se vyvarujete častých chyb, uvidíte, že to půjde skoro samo. Tak se podívejte na desatero chyb, které jsou v souvislosti s vysáváním nejčastější a na které byste si měli dát pozor.
1. Špatný výběr
Výběr správného vysavače je základ. Měli byste ho vybírat ne podle barvy a vzhledu, ale podle typu prostor, ve kterých jej budete používat. Přístroj určený na průmyslové vysávání komerčních či jiných velkých prostor vám nemusí udělat nejlepší službu v malém nebo středně velkém bytě, mnohem lépe se vám bude uklízet se spotřebičem určeným pro domácí vysávání, který si vyberete přesně podle svých potřeb. Zvažujte typ (klasický tyčový či ruční, sáčkový či bezsáčkový atd.), velikost, sací výkon, druhy nástavců, kterými vysavač disponuje, či další moderní technologie. „Ke spokojenosti přispěje kompaktní tvar vysavače, nízká hmotnost a technologie účinného vysávání nečistot s turbínkou. Pro alergiky bych ještě doporučoval vysavač s certifikací BAF či SLG,“ radí Tomáš Brída, produktový manažer pro vysavače Samsung Czech & Slovak.
2. Nulová údržba
Vysavač není zrovna náročný, ale nějakou péči si přece jen zasluhuje. „Správná údržba vysavače vám zajistí jeho dlouhodobou životnost a konstantní sací výkon,“ vysvětluje Tomáš Brída. Starat byste se měli hlavně o filtry, které mají moderní přístroje zpravidla dva – na vstupu a na výstupu. Filtry, hlavně tedy ty na výstupu (jako jsou HEPA filtry), byste měli pravidelně čistit a jednou za rok je vyměnit za nové. Zanesený filtr snižuje výkonnost a může mít podíl i na poškození motoru. Navíc filtr není ve vysavači jen tak pro nic za nic – zbavuje vzduch nečistot a důležitý je především pro alergiky.
3. Přeplněný sáček
U sáčkových přístrojů byste měli před každým vysáváním zkontrolovat, zda není sáček na odpad plný, u bezsáčkových pak míru naplnění sběrné nádoby. Není to žádný složitý proces, stačí vizuální kontrola. U moderních vysavačů s čisticími technologiemi zpravidla stačí otevřít patřičný otvor a nádobku vysypat či vyměnit naplněný sáček za nový. Jsou-li totiž nádoba či sáček na odpad plné, nebude spotřebič vysávat na plný výkon.
4. Nesprávné držení
Hadice, respektive hubice vysavače může mít jeden, dva či tři klouby a platí, že čím více, tím lépe. Důležité je, jak vysavač držíte – nejlépe tak, aby byl přítlak na vysávanou plochu stálý. A čím více kloubů hubice má, tím to pro vás bude snazší. Podíl na správném úchopu má i délka nástavce na hadici. Tu ocení hlavně vaše záda – důležité je, abyste se nemuseli moc ohýbat. „Pokud víte, že máte sklony se hrbit, vědomě na to myslete. Snažte se narovnat, kdykoliv to jde. Čím více vás záda bolí, tím větší si dávejte pauzy,“ doporučuje Jaroslava Morávková z Centra zdravého pohybu v Hradci Králové.
5. Jednotná výška nástavce
Vysávat můžete různé povrchy: koberce, dřevěné podlahy, dlažbu, ale i třeba čalounění pohovky či matrace postele. Vždy byste přitom měli mít správně nastavenou výšku hubice či nástavce, například při přechodu z koberce na hladkou podlahu. Některé vysavače to dělají automaticky, ale jestli ten váš mezi ně nepatří, musíte to udělat ručně. Je to otrava, ale rozdíl ve výsledné čistotě je velký.
6. Jednosměrné vysávání
Budete se asi divit, ale i pohyby přímo při vysávání si žádají správnou techniku. Nevysávejte jen jedním směrem, tedy dopředu či dozadu, ale měňte ho. Nesekáte trávník! Když budete jezdit zvláště po koberci jen v jednom směru, nikdy z něj neodstraníte zdaleka všechny nečistoty a prach.
7. Zbytečný spěch
Rychlostí si nepomůžete. I výkonné stroje potřebují čas prach a špínu sesbírat a přiměřeně pomalým vysáváním odstraníte podstatně víc špíny a prachu. Táhlý pohyb umožňuje kartáčku na hubici dostat z vláken i sebemenší kousky nečistot, které se tam skrývají.
8. Čekání na špínu
Vysávat byste měli pravidelně, v běžné domácnosti stačí jednou týdně, máte-li třeba psa nebo kočku, dělejte to častěji. Frekvenci si musíte určit sami, nicméně nečekejte až do chvíle, kdy bude špína viditelná pouhým okem. Menší vrstva prachu se uklízí rozhodně snáze a rychleji než zašlapaná špína.
9. Zapomenuté spáry
Nejčastěji se používá široký nástavec na luxování podlah... Ale nezapomeňte, že k podlahám patří i spáry. Ty širokým nástavcem, byť se sebelepším rotačním kartáčem, nevyčistíte. Použijte na ně úzký štěrbinový nástavec a neopomeňte veškeré rohy a podlahové lišty. Jinak se tam bude špína hromadit.
10. Opačný postup
Úklid bytu či domu má svá pravidla, a jestli chcete být efektivní, musíte dodržet správný postup. Vysávání je rozhodně důležitou součástí, ale nikdy s ním nezačínejte. Nejdříve utřete prach, umyjte kuchyňskou linku, ukliďte a utřete jídelní stůl i konferenční stolek. Prostě všechno, z čeho by mohla na zem padat špína. Pak teprve pusťte vysavač, jinak vaše práce přijde vniveč.
Tak co, vysáváte správně, nebo budete muset něco vylepšit?