Článek
Zubních kartáčků je celá řada, s různě dlouhými vlákny, s rovně zastřiženými vlákny, elektrické zubní kartáčky, kterých je taky několik druhů… jak se v tom orientovat, když každý výrobce tvrdí, že ten nejlepší je právě ten jeho? A věděli jste, že to, jakým způsobem si čistíte zuby, musí odpovídat právě typu kartáčku, který používáte?
Co je potřeba vlastně čistit?
Zub se skládá ze dvou základních částí – korunky a kořene. Zub samotný je zavěšen na drobných pružných vláknech v kosti, jejíž kryt tvoří dáseň. Ta, pokud je zdravá, tak má světle růžovou barvu. Mezi dásní a zubem je mělký žlábek a mezi jednotlivými zuby je tzv. mezizubní prostor. A právě tohle jsou místa, ve kterých se v největší míře hromadí a udržuje zubní povlak, který tvoří bakterie a který je hlavní příčinou zubního kazu, zánětu dásní, ale i postupného uvolňování a ztráty zubu. A ten musíte umět správně odstranit.
Čistěte zuby moderně
Jak už bylo řečeno, technika čištění zubů by se měla odvíjet od toho, jaký zubní kartáček si vyberete. V současné době zažívají rozmach elektrické kartáčky. Manipulace s nimi je zdánlivě jednoduchá a pocit bezpracného vyčištění chrupu láká bez ohledu na cenu. Ovšem při nesprávném výběru typu nebo používání bez odborného nácviku s lékařem nebo hygienistkou se i elektrický kartáček může stát neefektivním nebo dokonce nebezpečným a nenávratně poškodit především dáseň u krčku zubu.
Pozor na techniku čistění
Elektrický kartáček můžete vybírat ze dvou typů: sonický nebo oscilačně-rotační. Sonický (vibrační) kartáček má zpravidla podlouhlou hlavici a funguje na principu sonických vibrací, které rozkmitají vlákna a zároveň vhání molekuly vody, zubní pasty a slin do obtížně dostupných míst podél linie dásní a do mezizubních prostor. Čistí zuby vertikálním, nikoli horizontálním pohybem.
„Díky vysoké frekvenci stěrů za minutu a přesně definovanému rozsahu čištění směrem nahoru a dolů dochází k účinnému stírání zubního plaku a vzniku dynamické vlny. Ta vhání molekuly vody, zubní pasty a slin do obtížně dostupných míst podél linie dásní a do mezizubních prostor, kde ničí škodlivé bakterie,“ vysvětluje Jiří Poláček ze společnosti Philips. Tato technologie nezpůsobuje odhalování zubních krčků a nejmodernější kartáčky mají navíc zabudovaný tlakový senzor, který hlídá, zda při čištění na kartáček náhodou netlačíte, aby bylo čištění co nejvíce šetrné k zubům i dásním.
Kartáček stačí prostě jen přiložit k zubům a on svoji práci vykoná. V žádném případě ho však nesmíte používat stejným způsobem jako mechanický zubní kartáček. To je bohužel častou chybou.
Naopak rotační kartáček má malou kulatou hlavici, kde všechna vlákna obklopí jednotlivý zub. Hlavice rotuje v půlkruhovém pohybu. Tento způsob je méně šetrný k dásním než u sonického kartáčku a není tak moc vhodný pro lidi s citlivými dásněmi i odhalenými krčky.
Mechanické čištění vyžaduje cvik
Naopak, manuální zubní kartáček za vás žádnou práci neudělá. I s ním můžete dosáhnout kvalitního výsledku, je však potřeba, abyste techniku čistění opravdu ovládali. S tím vám pomůže dentální hygienista.
Obecně platí, že správnou a šetrnou technikou je, když vlákna kartáčku směřují směrem do dásňového žlábku pod šikmým úhlem. Krouživým pohybem potom rozrušíte povlak ve žlábku. Kartáček by měl být velmi měkký, s krátkým polem hustě uspořádaných vláken, seříznutých do jedné roviny. „Důležitý je také správný výběr zubní pasty. U manuálních i sonických kartáčků vybírejte jemné zubní pasty, které jsou bez abrazivních mikročásteček, a méně pěnivé,“ doporučuje dentální hygienistka Kateřina Hořejší.
Jak dlouho si čistit zuby?
Máte pocit, že si čistíte zuby dvě minuty a je tak všechno správně? Další velká chyba. Čistit prostě musíte tak dlouho, až jsou čisté. Jak to poznáte? Pomůže vám vlastní jazyk. Pokud mají zuby na sobě vrstvu povlaku, jeví se na dotek jako „chlupaté“. Naopak zuby bez povlaku jsou na hladké. „Rychlé ranní a večerní čistění s pastou má význam pouze dezodorační – příjemný pocit v ústech. Bez efektivního vyčištění jím docílíme jen ,navonění' špatně odstraněných zubních povlaků. Ty však dále poškozují zuby a dásně,“ dodává dentální hygienistka Bc. Marie Filipiová z centra zubní péče U SMILE.
Tak co, čistíte své zuby správně? Raději si přineste váš zubní kartáček přímo k dentální hygienistce a ta vám poradí, co a jak. Zdravé zuby za to stojí!