Článek
I zarputilí vyznavači dlouhých koupelí a relaxace ve vaně musejí připustit, že když se potřebují ráno rychle probrat nebo osvěžit po tropickém dni, skočí raději do sprchy. Ovšem i při tak samozřejmé věci, jakou pro vás sprchování jistě je, můžete udělat pár škodlivých chyb. A možná je děláte dokonce s pocitem, že právě takhle je to správně.
7 chyb při sprchování
Víte, co všechno můžete dělat při sprchování špatně? Je toho víc, od nevhodné teploty vody až po nesprávnou volbu mýdla či sprchového gelu.
- Do sprchy několikrát denně - dopřáváte si osvěžující proud vody nejen každý den, ale dokonce i několikrát denně? Jestli nepracujete ve velmi prašném prostředí nebo se zásadně nezapotíte, pak byste si to měli rozmyslet. Každé sprchování smývá z kůže ochranný film a ta ztrácí svou obranyschopnost. Pokud už pod vodu několikrát denně musíte, pak mýdlo použijte jen na místa, kde se výrazně potíte, a zbytek těla jen opláchněte.
- Neuvážený výběr kosmetiky - čapnete v obchodě mýdlo či sprchový gel, které pěkně voní, mají přitažlivý obal nebo jsou v akci? Děláte chybu a právě kvůli tomu se může pro kůži stát sprchování nikoli očistou, ale očistcem. Rozmyslete se předem, co od sprchování očekáváte a co vaše pleť potřebuje, a investujte poté do přípravků, které ji vyživí, hydratují a současně vás povzbudí. „Vyzkoušejte například sprchové gely, které jsou navrženy tak, aby vás a vaši pokožku během ranní sprchy probudily, dodaly energii a rozpohybovaly,“ radí Věra Jiroudková, brand manažerka značky Rexona.
- Půl hodiny pod sprchou - rozhodně neplatí, že čím déle budete pod sprchou, tím lépe. Naopak – dermatologové radí, aby šlo o rychlou akci, tak do tří minut. Tomu nadšeně přikyvují i ti, kteří si doma hlídají spotřebu vody. Máte potřebu stát pod teplou sprchou dlouho, abyste odcházeli s pocitem poctivého umytí? Raději si občas napusťte vanu. Pro kůži ani peněženku to sice lepší není, ale prohřejete se a zrelaxujete.
- Špatné opláchnutí - myslíte si, že vůně mýdla či gelu zůstane na kůži déle, když to nebudete přehánět s jejich oplachováním? Omyl. Přípravek byste měli dobře smýt, jeho dlouhodobé působení by mohlo pokožku dráždit. Obecně platí, že čím je kůže starší, tím méně mýdla snese a potřebuje.
- Masáž proudem vody - proudění teplé vody ze sprchy tělo příjemně prokrví a namasíruje, ale určitě při této proceduře vynechte obličej – proud může poškodit jemné kapiláry a způsobit červené skvrny. Tvář nesprchujte, ale šetrně omyjte vlažnou vodou. „Pacientkám radím ráno omývat obličej vychlazenou termální vodou, která pokožku nejen probudí a prokrví, ale také trochu stahuje póry,“ doporučuje MUDr. Věra Terzijská z kliniky Perfect Clinic Dermatolog.
- Příliš teplá či studená voda - různá teplota vody má na organismus odlišné účinky. Potřebujete uklidnit? Namíchejte si ve sprše vlažnou vodu – otevře póry, ale nevysuší kůži. Když se chcete rychle probudit, zvolte sprchu chladnější, ale nikoli jako metodu proti pocení – po studené se budete potit víc. Doporučit lze střídání teplé a chladné vody, což tělo otužuje, zlepšuje imunitu, rozšiřuje cévy a prokrvuje pokožku. Dá se tak docela účinně působit například proti celulitidě.
- Drhnutí ručníkem - jestli končíte sprchu tím, že si dokonale a pěkně s důsledností vydrbete tělo ručníkem, vyzkoušejte to jinak. Vodou a mytím je pokožka zbavená ochranné vrstvy, takže poslední, co potřebuje, je drhnutí. Ideální je jen tak si po sprše vlézt do županu nebo se zamotat do ručníku a nechat vodu volně oschnout.
Co s sebou do sprchy?
Ocenili byste pár tipů na kosmetiku, kterou se vyplatí vzít do sprchy? Našli jsme na trhu takové, které vás některou ze svých vlastností jistě zaujmou:
Kdy a čím se sprchujete vy? Napište nám!