Článek
Napjatě sledujete zprávy, zjišťujete, kam ve vašem okolí je možné dovézt materiální pomoc nebo poslat finanční částku na pomoc Ukrajině, kde lze vyjádřit i morální podporu zemi, která statečně bojuje ve válce s Ruskem.
Pomáhají obrovské organizace i jednotlivci. A protože mnozí Ukrajinci se již dostali do bezpečí například i do České republiky, na řadě je i otázka, jak je možné pomoct jim přímo. Je jasné, že budou potřebovat kromě oblečení, jídla a hygienických potřeb i střechu nad hlavou, právní nebo psychologickou pomoc a práci.
Kde a jak pomáhat Ukrajině?
Od první chvíle začaly organizace jako Člověk v tísni, ADRA nebo Charita a další organizovat rozsáhlé sbírky. A brzy vznikly i centrální stránky, kde lze zjistit, jaká pomoc je aktuálně potřeba i kde můžete pomoc získat.
Pomáhej Ukrajině vzniklo díky spojení neziskových organizací, které pracují s migranty. Jedná se o databázi sdružující nabídky pomoci různých typů. Vyplníte dotazník, vaše nabídka bude buď přímo zveřejněná, nebo se vám pracovníci ozvou a budete jednat dál.
Velmi podobnou platformou je i Stojíme za Ukrajinou, která pomůže veřejnosti zorientovat se v tom, co je aktuálně potřeba a jak se lze zapojit. Pomáhat můžete v terénu i z gauče, materiálně, finančně i tím, co umíte nejlépe (např. poskytnout právní pomoc, psychologickou podporu, dopravu apod.).
Železná koule je oblíbená pražská posilovna, která dělá i online koučink a zajímavý podcast. I oni se rozhodli pomáhat a zaměřili se na oblast práce. Přijímají tak nabídky na stránce Práce pro ženy z Ukrajiny pro ženy, které opustily své domovy, přišly s dětmi do cizí země a jsou často bez peněz, ale chtějí se o sebe postarat. Pomůžete jim tím, že si necháte pomoct. S úklidem, vařením, žehlením nebo prací na zahradě či s dalšími činnostmi, za které chcete zaplatit.
Kde pomoci, najdete také přehledně na stránkách Seznam Zpráv. Stejně tak najdete přehled, kde najít pomoc, pokud ji potřebujete.
Podpořte kulturou
I řada umělců se snaží pomáhat, jak umí. Tomáš Klus složil píseň Ukrajino, kterou zazpíval během shromáždění na Václavském náměstí na podporu této země. 9. března se koná v pražské Lucerně koncert pro Ukrajinu, kde vystoupí Wohnout, Mr. Loco, Anna K, Vypsaná fixa, Eddie Stoilow, Rybičky 48, Divokej Bill, Tři sestry a další, celý výtěžek z prodeje jde na pomoc Ukrajině.
Divadlo Bez zábradlí uvede dnes večer v 19 hodin benefiční představení Homérovy Iliady. Výtěžek půjde organizaci Člověk v tísni na humanitární pomoc Ukrajině. A v plzeňské hale DEPO2015 proběhne v pátek od 17 hodin benefiční akce, jejímž hlavním smyslem je dát najevo podporu Ukrajině. Umělci vystupují bez honoráře a veškerý výdělek půjde rovným dílem na účet konta organizace Člověk v tísni a Diakonie Západ.
Monika Golasovská z Bylinkové terapie přišla s nápadem na bylinkové procházky, kdy vstupenkou je příspěvek 400 Kč na konto Člověk v tísni. I pražská zoo myslí na ukrajinské rodiny a děti a ženy z Ukrajiny mají vstup za korunu, aby mohly přijít na jiné myšlenky.
Které informační kanály sledovat?
Tato válka je mimo jiné válkou dezinformační. A je třeba pečlivě volit, odkud budete informace přijímat. Seznam Zprávy přináší neustále nezávislý pohled, na místě mají i své reportéry Janka Kroupu a Davida Neffa. Dění na Ukrajině lez sledovat i na Novinky.cz nebo iRozhlas.
I na Instagramu jsou zajímavé profily, např. novinářský projekt @dokontextu nebo @evropaneasi, kde najdete zprávy v souvislostech.
O současné situaci, důsledcích i historickém kontextu se dozvíte v mnoha podcastech. Ptám se já přináší rozhovory Marie Bastlové a Veroniky Sedláčkové s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace. Zajímat by vás mohly někeré z posledních dílů Nedělejme si iluze, že Putin Ukrajinu opustí, varuje expert nebo Je tu euforie a sankce nejsou vidět, zní z Moskvy.
Podcast Paměti národa připravují Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo. Poslechněte si například díl: „Pokud padne Ukrajina, jsme na řadě my.“
A máte-li náladu na něco kratšího, pusťte si Dvě minuty, podcast, ve kterém autoři Seznam Zpráv ve dvou minutách glosují aktuální dění v Česku i ve světě.
A kde se dozvědět něco o Ukrajině, která teď prožívá peklo na zemi? Zajděte na pražské náměstí Jiřího z Poděbrad, kde najdete reprízu výstavy: Dlouhá cesta k samostatnosti. Dějiny Ukrajiny ve 20. století. Ta představuje okolnosti vzniku ukrajinské státnosti ve 20. století a provede vás důležitými milníky ukrajinských dějin až do současnosti.
Potřebujete na chvíli vypnout a přijít na jiné myšlenky? Tak zkuste staré dobré kriminálky.