Článek
Přestože se liší vybavenost jednotlivých typů kávovarů, určitá doporučení lze zobecnit.
Kvalita pro každý den
Fajnšmekři, kteří si vaří kávu několikrát denně, jde jim o kvalitu, ale také o rychlost přípravy, ocení plnoautomatický kávovar s integrovaným mlýnkem a výrobníkem mléčné pěny. Některý přístroj ani netřeba mít na dosah ruky, protože ho lze ovládat na dálku pomocí smartphonu nebo tabletu.
„Díky chytrému kávovaru si můžete nachystat kávu v příjemném rozhraní mobilní aplikace. Stačí jeden dotyk. Aplikace si klade za cíl co nejvíce zpříjemnit celou obsluhu a komunikaci s přístrojem. Chytrý kávovar rovněž poskytuje možnost upravit displej dle vlastních preferencí, vytvořit vlastní nápoj z nabízených parametrů, tedy jeho intenzitu, velikost, množství mléka či pěny,“ vysvětluje Kateřina Holíková, produktová manažerka značky Krups.
Změna je život
Někdo nedá dopustit na jeden typ kávy, jiný má rád změnu. Pokud pijete různé kávy často a nechcete ztrácet čas jejich přípravou, opět se hodí plnoautomatický kávovar. Nabízí celou řadu nápojů, espressem počínaje a cappuccinem nebo latté konče. Existují i přístroje, které umí vyrobit horkou čokoládu přímo z tabulky čokolády, a dále takové, jež kromě jiných vychytávek slibují nahřáté šálky. Více informací (nejen) o „automatech“ najdete v článku: Podle čeho vybrat kávovar? Podle chuti a času!
Pro vás i pro návštěvy
Další možnost přípravy kávy nabízejí kávovary na kapsle. Hodí se jak pro ty, kteří rádi střídají kávové nápoje, tak pro ostatní, jež kávu sice nemusí, zato k nim často chodí návštěvy.
„Tyto kávovary pracují se samostatně balenými porcemi kávy, jež jsou hermeticky uzavřené. Výrobci nabízejí celou řadu káv a kávových nápojů pro konkrétní značky kávovarů. Také se prodává mix kapslí, pro různé typy káv, včetně moccacina nebo čokolády,“ upřesňuje Petr Štursa. A dodává, že kromě kapslí jsou k dostání pody (kávové sáčky).
Na trhu dokonce najdete i kapslové kávovary, které umí pracovat s mlékem.
Káva jako rituál
Pokud si chcete jednou za čas dopřát dobrou kávu a rovněž vám jde o „přiložení ruky k dílu“, poohlédněte se po pákovém kávovaru. Stejně jako plnoautomat může mít integrovaný mlýnek, a pokud ne, není problém si ho dokoupit. Čerstvě namletá kávová zrna nic nenahradí. Dražší, ale vhodnější jsou kávomlýnky s mlecími kameny. Nabízejí nejen možnost nastavit jemnost mletí, ale některé i volbu množství kávové dávky.
Ke všem kávovarům, které nejsou vybavené automatickým pěničem nebo tryskou na mléko, se rovněž nabízí přikoupit samostatný pěnič mléka.
Hodně, zato slabší
Lidem, kteří pijí kávu opravdu v hojném množství, avšak nechtějí, aby jim lidově řečeno „utrhla srdce“, doporučujeme překapávače. „Espresso se připravuje ze sedmi gramů kávy a třiceti mililitrů vody, kdežto překapávaná neboli filtrovaná káva z šesti gramů kávy a sta mililitrů vody. Překapávače využívají proces louhování, kdy se mletá káva umístěná ve filtru pomalu přelévá vodou o teplotě devadesát tři stupňů Celsia,“ vysvětluje Petr Štursa.
Nás zaujalo, že pro přípravu překapávané kávy se doporučují kávová zrna namletá na střední hrubost, aby voda protékala optimální rychlostí.
A jakou nejzajímavější informaci související s přípravou kávy nám prozradíte vy?