Článek
Ač se vám při vyslovení slova silikon možná vybaví spíš umělá prsa, hrne se tenhle materiál už pár let, a velmi úspěšně, i do našich kuchyní. „Je lehký, nepřilnavý, s dlouhodobou životností a nepohlcuje pachy z potravin. Je odolný vůči mrazu i teplu – rozmezí použití je klidně -40 °C do +230 °C. Můžete ho dát do mrazáku, jakékoli trouby i do mikrovlnky,“ říká Iva Pavlousková, tisková mluvčí Datartu. Není odolný snad jen vůči otevřenému ohni.
VYPEČENÁ KUCHYNĚ
Formy, vařečky a zdobítka
Zásadní výhodou silikonových forem na pečení je, že se nemusí vymazávat a vysypávat, nic se na nich nepřichytí a vše perfektně vyklopíte. Výjimkou je jen první použití, tam je třeba formu dobře vymýt a usušit a pak jednou vymazat olejem.
Nepřilnavost silikonu ale oceníte nejen při pečení, práci s krémy nebo čokoládou, hodí se i při míchání těst nebo omáček „V porovnání s dřevěnou vařečkou se silikonová daleko lépe myje, není porézní, takže nechytí pachy. U špachtlí, zdobítek a podobně zas oceníte, že jsou pružné a o moc lépe se s nimi pracuje,“ říká František Černý z e-shopu Dedra.
Silikon skvěle vede teplo. „Díky tomu se v silikonových formách vše propeče rychle, rovnoměrně a bez připalování, na době pečení se dá ušetřit i třetina času,“ dodává MgA. Kristýna Vyorálková, manažerka PR Tescoma. Jejich vodivost a odolnost oceníte například u pečicích podložek a válů – těsto na nich můžete zpracovat, vytvarovat, pak i s podložkou přenést na plech a rovnou je na ní i upéct, jako na pečicím papíře.
Vydrží vám celý život
Silikonové formy, nádobí i pomůcky vám vydrží desítky let, pokud je mechanicky nepoškodíte. „Musíte zabránit styku s ostrými hranami, noži, vidličkami, ale třeba i drátěnkou, protože ty by je mohly poškodit,“ varuje Tereza Špirochová z e-shopu Decodoma.
Oceníte také to, že silikonové vály či formy ušetří místo při skladování – můžete je srolovat, protože se vždy vrátí do původního stavu.
Argumentem pro tento materiál je i fakt, že jsou po celou dobu použití zdravotně nezávadné, ostatně právě kvůli tomu se dostal silikon do farmaceutického průmyslu. Silikon navíc nepodporuje růst bakterií, což oceníte nejen u kuchyňských pomocníků, ale třeba i v případě odkapávačů na nádobí. Při nákupu se vyplatí sledovat údaj, zda byl výrobek zdravotně testován.
Silikonové nádobí, formy na pečení, stěrky, mašlovačky, tvořítka na led a další pomocníci se velmi jednoduše udržují – můžete je dát do myčky, nebo je stačí umýt pod tekoucí vodou a usušit.
Co najdete na trhu?
Silikon už našel v kuchyni různá uplatnění. Máme pro vás pár tipů.
Jak v kuchyni využíváte silikon vy?