Článek
Kdo si chce snědou pleť udržet, ví, že je ji třeba především promašťovat pečujícím krémem či olejem. Ale i z nitra mohou působit blahodárné látky. Neváhejte a pleť nakrmte těmi správnými potravinami.
Jedním z hlavních bodů péče o pleť je hydratace, tedy dostatečný pitný režim. Základem by měla být čistá neperlivá voda. S udržením opálení vám ale pomůže i jeden exotický tip. „Skvělé je čerstvé kokosové mléko, které má obrovské hydratační schopnosti,“ radí kosmetická odbornice Dagmar Korbová Krůzová z Vivantis.
Přirozené opálení v obličeji si udržíte také hydratační maskou. Zkuste třeba domácí pleťovou masku z avokáda. „Avokádo je bohaté na vitaminy A, B6, K, E, aminokyseliny, omega-3 mastné kyseliny a minerály. Není divu, že tento zázrak přírody je hojně využíván při omlazování a hydrataci pleti,“ vysvětluje odbornice na krásu Petra Řehořková z Petra Clinic.
Jak na ni? Budete potřebovat půlku zralého avokáda, 1 polévkovou lžíci oleje z pšeničných klíčků a čerstvě vymačkanou šťávu z půlky limetky. Avokádo rozmačkejte a vše důkladně promíchejte. Naneste na obličej, krk a dekolt a nechte působit 10–15 minut. Poté opláchněte vodou. Raději pouze vlažnou, příliš horká voda vysušuje a může způsobit sloupání.

Možná byste to do něho neřekli, ale avokádo je ovoce, které může využít i jako kosmetickou vychytávkuFoto: Subbotina Anna, Shutterstock.com
Karoteny pro barvu
S udržením barvy pomáhají takzvané karotenoidy. „Beta-karoten, též provitamin A, je nejznámějším ze skupiny karotenoidů, které napomáhají zhnědnutí pokožky, jsou silnými antioxidanty a jejich funkcí je hlavně chránit kožní buňky. Jejich úkolem je v hlubších vrstvách kůže napravovat škody, které napáchaly sluneční paprsky. Změna barvy nastane i bez slunečního záření a je způsobena ukládáním beta-karotenu v organismu,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Petra Samková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic.
Nejlepším zdrojem karotenoidů jsou červené, žluté a oranžové potraviny, třeba mrkev, paprika, rajčata, batáty, mango a podobně. Naopak při nedostatku těchto látek je pokožka suchá, vrásčitá, hrozí i pigmentové skvrny.
Ano peelingu
Mnoho žen se peelingu brání, aby si opálenou pokožku „nevydrhly“. To ale nehrozí. Peelingem odstraníte pouze odumřelé buňky a opálení tak bude zářit a více vynikne. „Díky peelingu neodstraníte opalování, ale zbavíte se toho, co kůži brání přijímat nové živiny. A čím více výživy kůži dodáte, tím déle si udrží ten správný odstín,“ vysvětluje dermatoložka Petra Samková.
Alespoň jednou týdně použijte jemný peeling, můžete si ho vyrobit i doma. Skvělé exfoliační účinky má sůl či krystalový cukr přidaný třeba do sprchového gelu, nahrubo namletá káva nebo mleté ořechy.

Nebojte se jemného peelingu, vašemu opálení neuškodíFoto: Syda Productions, Shutterstock.com
Přizvěte si pomocníka
Jakmile začne opálení blednout, použijte místo výletu do solária raději samoopalovací krém. „Umělé slunce sice hnědý odstín podpoří, ale UV záření v soláriu je mnohem intenzivnější, pleť nadměrně vysušuje a způsobuje předčasné stárnutí,“ varuje Petra Řehořková.
Při nákupu krému je lepší koupit jeden přípravek na obličej s postupným zbarvujícím účinkem a druhý na tělo. „Obličej potřebuje jinou konzistenci krému než zbytek těla. Pokud máte suchou pokožku, vybírejte si přípravky s přídavkem hydratačních složek,“ říká Dagmar Korbová Krůzová. Buďte pečlivé při roztírání, ať se vám neudělají tmavé fleky. Pokud přece jen nějaký vznikne, pomoci si můžete sodou smíchanou s vodou, kterou na flek naneste dobře vyždímanou houbičkou.
Máte svůj osvědčený trik na prodloužení opálení? Podělte se s námi.