Článek
Zaléváte jako diví, hnojíte, ale pořád to není nějak ono a letničky za oknem spíš živoří? Třeba je to tím, že se topí nebo je jim vedro. Zabránit tomu může vhodný truhlík – a poradíme, jak ho poznáte!
Pozor na vodu!
Tuhlíky bez jakékoli samozávlahy nemusíte zavrhovat, jen je potřeba dodržet pár zásad. „Musíte do nich provrtat nebo prorazit drenážní otvory nad úrovní rezervoáru vody – a to i na bočních stranách, kde jsou důležité pro udržení maximální hladiny za deště. V jaké výšce, to si určete podle požadavků konkrétní pěstované rostliny. V těch plastových bývají místa na otvory vyznačená,“ říká Stanislav Dvořák ze Zahradnického centra Dvořák a syn v Teplicích.
Abyste rostliny neutopili, dejte na dno truhlíků i vrstvu drenážního materiálu. „Ostatně ten bych doporučil i do samozavlažovacích truhlíků s dvojitým dnem, trocha keramzitu zabrání tomu, aby zemina ucpala průduchy druhého dna,“ radí Jakub Semerád z pražského Zahradnického centra Chládek.
Do klasických truhlíků se víc hodí druhy, kterým nevadí občasné sucho – a patří mezi ně i muškáty, které snesou spíš sucho než stálé přemokření. Naopak vlhko potřebují tak oblíbené milion bells, petunie a surfinie.
Samozavlažovací truhlíky
Jak jsme již naznačili, tak to, že je truhlík samozavlažovací, ještě neznamená, že je nejvhodnější. Je potřeba dávat pozor i na to, z jakého materiálu je, jak je vybavený a jak má řešený odtok vody a sledování její hladiny. Rozhodně si vždy při výběru všímejte alespoň základních vlastností. Tady jsou:
- Porovnejte, kolik z celkového objemu truhlíku připadá na zeminu a kolik na vodu - to zvláště u truhlíků s dvojitým dnem. Voda by měla dostat asi jednu třetinu a zemina zbylé dvě třetiny objemu.
- Čím větší prostor mají rostliny pro kořeny, tím lépe rostou – velikost truhlíku a prostoru pro zeminu je tedy zásadní.
- Nezapomínejte na to, že samozavlažovací truhlík je daleko těžší než klasický, takže potřebuje zabezpečit proti pádu při větru či nepohodě, ale i proti převrácení až rostliny vyrostou a vytvoří převis. Hodí se i spony, které zpevní truhlík na šířku.
- Standardní je délka 40, 50, 60, 80 a 100 cm, šířka 15 až 25 cm. Zahradníci doporučují šířku víc než dvacet centimetrů, pak lze vysadit i více druhů nebo rostliny ve dvou řadách pro bohatší dojem.
- Abyste měli přehled o množství vody, vyberte truhlík s měrkou hladiny vody – ovšem i tak je zapotřebí sledovat vlhkost zeminy.
- Truhlík musí mít i odtokové otvory proti přelití při dešti.
S knotem, či bez?
Samozavlažovací truhlíky se v zásadě dělí na knotové a bez knotu, který vede ke kořenům rostlin vodu. Ani zahradníci se neshodují na tom, která varianta je lepší. Někteří knoty považují za překonané, jiní na nich staví celé systémy. Tady vám tedy neporadíme, musíte to vyzkoušet.
Jakou barvu?
Kromě užitných vlastností je velmi často při výběru truhlíku zásadní i barva. „Lepší je volit světlejší nebo bílé, aby se tolik nepřehřívaly. Doporučuji si připlatit za kvalitnější plasty, které jsou odolnější proti UV záření a neblednou,“ radí Jakub Semerád.
Tipy na nákup
Ale dost teorií, tady je pár ukázek truhlíků, které si můžete pořídit. Samozřejmě jsme zohlednili různé cenové hladiny i styly.
Jaké truhlíky zdobí vaše okna? Napište nám!