Článek
Zánět prsu při kojení neboli puerperální mastitida vzniká relativně velmi snadno a nejčastěji v prvních týdnech po porodu při kojení, ale může se vyskytnout již v těhotenství nebo naopak při odstavování miminka (o zánětu prsu vzniklém z jiných příčin, než je kojení, viz rámeček).
U puerpální matitidy hraje hlavní roli ucpání mlékovodů a nadměrná tvorba mateřského mléka s bakterií, která mlékovod infikuje a způsobí zánět. I když jde o nepříjemný problém, možná vás trochu uklidní, že postihuje minimálně třetinu kojících žen, takže v tom rozhodně nejste samy.
„Mikrobi se do prsu dostanou nejčastěji z úst dítěte nebo kůže prsu přes rozpraskané bradavky, například při špatné technice kojení nebo při nedostatečné hygieně. Při kojení jsou totiž bradavky ženy namáhány a častěji vystaveny různým zdrojům infekce,“ říká laktační poradkyně Stanislava Lemonová. Rizikových faktorů je ale mnohem více – špatná technika kojení nebo přikládání dítěte, stres, načasování kojení, ale úplně nejčastěji se vyskytuje u maminek, které při kojení nevyprázdní prs úplně. I proto se doporučuje, aby alespoň v prvních čtyřech týdnech po porodu žena po každém kojení mléko doodsála (i kdyby mělo jít jen o pár mililitrů mléka).
Tip redakce: Rady pro správné a snadné kojení najdete v článku 10 vychytávek pro snadnější kojení.
Vždy nemusí jít jen o zánět
I když jsou příznaky hrozícího zánětu poměrně zřetelné, konečnou diagnózu by měl určit až lékař na základě odběru krve nebo ultrazvukového vyšetření.
Příznaky zánětu prsu jsou:
- zanícená, bolestivá zatvrdlina v prsu
- pocit napětí a řezání v postiženém prsu
- kůže je nad postiženou oblastí prsu začervenalá a lesklá
- vysoká horečka a bolesti svalů – jako například při chřipce
- nucení na zvracení
- oteklé mízní uzliny
„Pokud máte prs jen zarudlý s hmatnou zatvrdlinou a citlivý bez zvýšené teploty, půjde spíše jen o ucpaný mlékovod, který můžete snadno před kojením nahřát a rozmasírovat. Právě ale chronicky ucpaným mlékovodem nebo jeho zanedbáním si můžete zánět prsu přivodit,“ zdůrazňuje Stanislava Lemonová.
Zánět v kojení nebrání
I když samotný zánět není překážkou při kojení, je dobré ho nepodceňovat a už při prvních příznacích se vypravit k lékaři. Pokračování v kojení se nedoporučuje teprve ve chvíli, kdy jde o skutečně těžký a již hodně pokročilý zánět a spolu s mlékem odchází i hnis. Do této fáze je však kojení spíše přínosem, protože úplné vyprázdnění prsu pomáhá zánět léčit (jak jsme již zmínili, městnání mléka naopak zánět podporuje).
Máte strach, zda mléko z postiženého prsu nemůže miminku uškodit? Nebojte se, žádné riziko nehrozí. I když se může stát, že mléko ze zaníceného prsu bude bohatší na soli (sodík), miminku to většinou nevadí a na slanější mléko si zvykne. Horší by bylo, pokud byste děťátko náhle odstavily.V tom případě by dítěti hrozil šok z nečekaného nízkého příjmu sodíku.
Pomůže i samoléčba
Léčba zánětu prsu by měla určitě zůstat v rukou lékařů, protože jen ten dokáže určit, zda je nutné již nasadit antibiotika (existují i taková, při kterých můžete kojit nadále) nebo bude stačit domácí léčba. V každém případě existuje mnoho způsobů, jak si můžete ulevit i vy samy a zánětu se zbavit rychleji.
1. rada: Kojit, kojit a zase kojit
Pokud vám lékař kojení nezakázal (což se děje jen v minimu případů), kojte co nejčastěji. Snažte se miminko přikládat, jak je to jen možné, a pokud ho nechcete budit, alespoň prs trochu odsajte. Ne do prázdna, jen do pocitu úlevy. Nadměrným odsáváním byste zbytečně zvýšily tvorbu mléka. Máte kolem kojení nějakou otázku? Odpověď možná najdete v článku 20 otázek o kojení.
2. rada: Odpočívejte a ležte
Při zánětu, který je doprovázen teplotou, je nutné opravdu odpočívat a šetřit se jako při jakémkoli jiném onemocnění. Ležte s miminkem, a alespoň část domácích povinností přenechejte na druhých.
3. rada: Dopřejte si masáž zad
Požádejte partnera, aby vám namasíroval horní část zad v oblasti ramen a lopatek. V této oblasti se totiž nacházejí reflexní body, které zajišťují produkci hormonu oxytocinu, jenž mimo jiné pomáhá při spouštěnímléka.
4. rada: Přikládejte zábaly
Zkušené maminky doporučují tvarohové nebo lihové zábaly. Tvaroh nechte v lednici vychladnout, a pak na kusu látky přiložte na bolavý prs po nakojení. Nechte jej působit, dokud tvaroh nevyschne.
5. rada: Pečujte i o bradavky
Máte-li spolu se zánětem prsu zanícené i bradavky, použijte to nejlepší, co máte přímo u sebe – sliny vašeho miminka a samotné mateřské mléko. Na rozpraskané bradavky (i jako prevence proti trhlinkám) pomáhají také volně prodejné mastičky typu Bepanthen a podobně. Bradavky před kojením omyjte čistou vodou, ale po kojení je už neomývejte a nechte zaschnout na volném vzduchu.
Také máte zkušenost se zánětem prsu? Co vám nejvíce pomohlo? Dejte o tom vědět ostatním maminkám!