Článek
Jistě, z místnosti o několika metrech čtverečních nevyrobíte loft, ale i tento prostor se dá rozumně zařídit. Zásadní je výběr a umístění vany nebo sprchového koutu, umyvadla, případně i WC a nábytku.
1. Kombinujte
Pokud plánujete vanu poblíž umyvadla, lze je dát i nad sebe. K atypickým vanám se prodávají odpovídající zástěny. Kdo ale chce mít jistotu snadného vstupu, může si pořídit luxusnější řešení – vanu s dvířky a zástěnou. A když zvolíte obyčejnou vanu u stěny, kterou budete obezdívat, a ke konci navazující kolmé zdi zbývá trochu místa, nechte si v tomto prostoru vytvořit zděný „sedák“. Na něj se usadíte a nohy jen přehoupnete do vany.
Vanu si v prodejně vyzkoušejte nasucho, uvelebte se v ní stejně, jako to budete dělat doma. Pak se postavte a simulujte sprchování. Pod sprchovou hlavicí by mělo být dno co nejrovnější.
2. Roztahujte
Když zůstanete u varianty sprchového koutu, vhodnější je přidat k němu posuvné nebo ještě lépe skládací dveře a to takové, které můžete odsunout až ke zdi. Dají se instalovat jak ke sprchovým vaničkám, tak rovnou na podlahu, do níž se zabuduje odtok. „Podlahu sprchového koutu ve výklenku spádujte směrem od skleněných dveří ke zdi. Předejdete tím vytékání vody z prostoru sprchy a zlepšíte napojení skla na podlahu,“ doporučuje designérka Martina Šimková ze společnosti Cadface.
Roztahovat se dá i nástěnný sušák na prádlo.
3. Zvyšujte i snižujte
Pod umyvadlo se zpravidla umísťuje skříňka, lepší však je, když to koupíte jako set. V malém prostoru je praktičtější skříňka mířící co nejvíce do výšky a s menší hloubkou. Když bude rovnou vybavená košem na prádlo, ušetříte víc místa, než kdybyste ho postavili někam do kouta. „Menší hloubka nábytku nabídne více volného prostoru,“ připomíná Petr Blažek z Dřevojasu. Pokud možno se vyvarujte úchytek a zvolte nábytek, který se otvírá dotykem.
4. Zeštíhlujte
Musí-li v koupelně zůstat klozet, i jemu bude svědčit určitá redukce. Na trhu najdete závěsné WC mísy o hloubce 48 cm i méně. Výhodné je, že si můžete lépe přizpůsobit výšku instalace. Vyplatí se vodní nádrž zabudovat pod omítku. Při výběru podomítkového modelu můžete také nějaký ten centimetr ušetřit.
V rámci „dietních“ opatření patrně nebudete uvažovat o bidetu, ten však zastoupí bidetová sprška nebo speciální WC sedátko.
5. Zaoblujte
Nejen vanu, umyvadlo či nábytek, ale i baterie je praktičtější volit v zakulacených tvarech. Kde nejsou hrany, tam nehrozí poranění. A oblá rukojeť sprchové hlavice se také lépe drží. Designérka Martina Šimková připomíná, že zaoblené povrchy jsou jednodušší na údržbu, protože se na nich nedrží voda.
Mimochodem, jak často uklízíte koupelnu?