Článek
Jak díky sluníčku doplnit potřebný vitamin D, ale nevystavovat se příliš škodlivému působení UVA a UVB záření? „Rozhodně není řešením ze slunce utíkat. Potřebujete ho k životu i dobré psychické pohodě. Bohatě ale stačí, když se mu vystavíte denně tak na patnáct minut, pokud to je déle, pokožka rychleji stárne a hrozí riziko vzniku kožních nádorů,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.
ČÍM SE V LÉTĚ NAMAZAT
Kdo je nejvíc ohrožen
Než vyrazíte na slunce, měli byste použít vhodné fotoprotektivní přípravky se SPF nad 20. U moře nebo ve vysoké nadmořské výšce pak faktor 30–50. Chraňte se, i když je pod mrakem nebo jedete v autě a jste za sklem – ani ty UV zcela neodfiltrují. Dvojnásob to platí pro lidi se světlou kůží, mnoha znaménky nebo pro ty, v jejichž rodině se vyskytla rakovina kůže.
Co je ochranný faktor
Faktor sluneční ochrany je označován na výrobku jako SPF a je důležité si ho všímat. Jeho minimální hodnota je 6 a maximální 50+. A co vám tenhle údaj řekne?
„Vyjadřuje čas, o který můžete být na slunci déle, oproti času stráveném na slunci bez ochrany. Přípravek ale nevybírejte jen podle něj, měl by být také voděodolný, fungovat proti UVA i UVB a měli byste vědět, jaký má filtr, tedy jakým mechanismem vás chrání,“ radí PharmDr. Ivan Procházka z e-shopu Lékárna a dodává: „Zohledněte i to, kde ho budete používat. K moři doporučuji voděodolné a otěru vzdorné. Na hory je lepší mastnější krém. Na městskou procházku je vhodnější lehčí mléko s rychlým vstřebáváním.“ Jak ukazují průzkumy e-shopu Lékárna, není správný výběr samozřejmostí. Mnoho lidí kupuje přípravek s nižším faktorem nevhodný pro jejich pokožku nebo používají staré prošlé krémy, které mohou vyvolat alergii.
V poslední době sází hodně lidí na čistě přírodní a přirozený ochranný faktor vzácných olejů. „SPF u těchto olejů nelze přesně určit, ale pro lidi, kteří preferují přírodní varianty, jsou alternativou běžných krémů. Jedním z nejvzácnějších je arganový olej, bohatý na vitamin E a esenciální mastné kyseliny, které pokožku vyživí a zklidní. Navíc působí proti vráskám,“ radí Anna Štěpničková z e-shopu Arganovník.
(NE)POVINNÁ LETNÍ VÝBAVA PRO KAŽDOU ŽENU
Jaký typ filtru použít
Přípravky mohou mít chemický nebo minerální filtr. Chemický je postavený na syntetických látkách, které chrání před spálením, ale mohou kůži podráždit a vyvolat alergii. Nefungují hned, musíte si je nanést asi půl hodiny před opalováním „Vyplatí se vybrat filtry s vyšší bezpečností a snášenlivostí, i když si za ně připlatíte. Mezi takové patří například Mexoryl SL, Mexoryl LX, Tinosorb S, Tinosorb M,“ radí Ivan Procházka.
Minerální filtr je na pokožce viditelný pouhým okem. Tvoří jakousi clonu či štít, který odráží sluneční paprsky jako zrcadlo. Nechává na kůži bílé stopy, ale pro děti a alergiky je vhodnější, působí ihned.
Noste černou, děti schovejte
Krém či sprej není ale to jediné, co můžete pro svou ochranu udělat. Záleží i na výběru správného oblečení. V létě lépe chrání tmavé barvy a rozevláté střihy. Méně chrání světlé a nejméně mokré textilie. Na pobyt na intenzivním, především mořském slunci, si můžete pořídit oblečení z látky, ve které jsou vetkány UV absorbéry.
Malé děti do roku věku by na přímém slunci neměly být vůbec. Součástí letní výbavy dětí i dospělých by měly být i sluneční brýle, ideálně certifikované a pokrývka hlavy.
Chybu neuděláte, když ochranu kůže doplníte potravinovým doplňkem s beta-karotenem, který pomůže omezit negativní vliv slunečního záření zevnitř.
Dbejte i na péči po opalování
Kůži byste měli ošetřit i poté, co ze sluníčka odejdete – a není to jen sprcha, která smyje slanou či chlorovanou vodu. „Poopalovací přípravky zabrání vysušení pokožky, ochladí ji. Důležité je také důkladně opláchnout zbytky opalovacích přípravků,“ zdůrazňuje Ivan Procházka.
Čím se chránit?
Máme pro vás pár tipů na přípravky, které vaši kůži před negativním dopadem UVA i UVB záření ochrání.
Připadá vám „panika“ před přílišným sluněním opodstatněná, nebo ji považujete za zbytečnou? Napište nám!