Článek
Zařídit si domov útulně je hračka – když ovšem víte, jak na to. Co obecně přispívá k milé a hřejivé atmosféře? Designérka Eva Stalder připomíná, že jde především o těchto šest prvků:
- přírodní materiály (masivní dřevo, kámen, terakotová keramika, přiznaná cihla, proutí, kůže, vlna…) -
- otevřený oheň (krb, svíčky) -
- interiérové textilie (závěsy, polštáře, kusové koberce…) -
- osvětlení (kromě centrálního svítidla byte měli mít v místnostech další světelné zdroje podle účelu, rovněž lze podsvítit nábytek) -
- celkové zařízení místností (včetně uspořádání nábytku, důrazu na detaily, například obrazy, vhodné kombinace barev) -
- pořádek (co nejvíce uzavřených skříněk) -
Design pro dobrý pocit
„Období, kdy byly v oblibě bílé lesklé obýváky se skleněnými vitrínami plnými čirého skla, s lesklou laminátovou podlahou a vertikální žaluziemi, je pryč. V takovém prostředí se nikdo necítil dobře. Proto se dnešní moderní či přímo minimalistické interiéry často zútulňují alespoň doplňky z přírodních materiálů typu dřevěné sošky, keramika, vlněné koberce s vysokým vlasem,“ podotýká Eva Stalder. A jak tedy svůj interiér co nejvíce zútulnit a „zlidštit“?
Záclony a závěsy. V jaké délce?
Mnoho lidí má obavy, že když bude záclona zakrývat topení, místnost se dostatečně nevyhřeje – a proto volí krátké textilie. „To je mýtus. Záclona ustřižená nad topením nevypadá pěkně, vzniká tím další horizontální linka, která prostor opticky ‚krájí‘ a celkovému dojmu z místnosti to neprospěje. Vsaďte tedy na dlouhé záclony i závěsy končící jeden až dva centimetry nad podlahou. A používejte umírněnou barevnost, nejlépe přírodní odstíny, například závěsy bílé, krémové, šedé, antracitové a záclony bílé či krémové. U vzorů doporučuji raději neexperimentovat a volit jednobarevné závěsy a záclony bez dekoru,“ uvádí designérka Hedvika Novotná ze studia NOVOdesign.
Tvary a povrchy materiálů
Vše spolu souvisí. „Útulnost vzbuzují oblé tvary, například na sedačce. A taková se hodí do místnosti, která má stěny odekorované například štukem. Při volbě povrchů materiálů, zejména textilních, dbejte na vhodné kombinace. Třeba trojice koberec + sedací souprava + dekorativní polštářky vás má doslova vybízet k usednutí a nabídnout pocit pelíšku. Zkuste vybírat povrchy dotekem, protože každá látka vykazuje určitou teplotu. Například hladké potahy či povlaky polštářků se víc hodí pro letní dny, opticky chladí, kdežto povrchy se strukturou, případně chlupem, navozují pocit tepla,“ upřesňuje designérka Vlaďka Rosypálková.
Stěny a barvy
Interiér se dá zútulnit rovněž dekorováním stěn. „Zvolte jednu barvu, kterou byste v místnosti chtěli mít, a v jejím odstínu vymalujte dominantní zeď. Nebo vsaďte na tapety. Barva by se nikdy neměla použít ojediněle, vždy je dobré zopakovat ji v menším množství i někde jinde, třeba na květináčích nebo na koberci. Mezi nejoblíbenější a nejuniverzálnější barvy patří zemité odstíny, především hnědá, dále pak cihlově červená, hořčicově žlutá nebo jarní zelená,“ nabízí tipy designérka Věra Tomíčková z Toto studia.
Jak naložit s dekoracemi
Tipujete, že méně bývá ve finále více? Je to tak. „Pokud máte sbírku třeba třiceti suvenýrů z cest na jedné poličce, zkuste to jinak. Mnohem lépe bude vypadat, když vyberete tři až pět pěkných doplňků či suvenýrů – vázy, sošky, mísy, mušle, svícny – a vystavíte je na jednom či dvou místech. Zbytek schovejte do krabic. A vystavené kousky měňte podle nálady,“ připomíná Hedvika Novotná. Tak se na všechny postupně dostane a domov nebude zahlcený „zbytečnostmi“.
Co udělat, když na jedné věci, třeba na obrazu, lpíte, jenže se do obýváku (ložnice, pracovny, chodby…) vůbec nehodí? „V tom případě můžete zkusit postavit barevné schéma místnosti právě na něm. Obraz tedy bude určovat, jaké barvy v prostoru použijete. Dekorativní předměty by měly v interiéru ‚sedět‘, ne ho roztříštit,“ upozorňuje Vlaďka Rosypálková.
A jaký je váš recept na útulný domov?