Článek
Potřebovali byste triko s nějakým konkrétním vzorkem, ale na trhu jste podobné ještě nepotkali anebo stálo majlant? Vyrobte si ho sami: stačí použít barvy na textil v podobě fixu. Jenže které vybrat? Otestovali jsme různé druhy a vy se podívejte, jak to dopadlo.
Použijte fixy na textil
Proč fixy? Velmi dobře se s nimi pracuje, lze jimi dělat i detaily nebo psát, navíc kolem sebe ani moc nenaděláte. A hodí se také na popisování oblečení do školky nebo školy. Vybrali jsme tři druhy fixů na textil, jeden je foukací. Zkoušeli jsme, jak se s nimi pracuje i zda vydrží praní.
Na co si dát pozor
Při fixovém zdobení byste měli mezi přední a zadní část trička vložit něco, co zabrání propsání barvy – třeba karton. Triko k němu můžete i přišpendlit, aby neklouzalo. Pokud chcete fixem vyplnit větší prostor, udělejte to raději „ťupkováním“ než vybarvováním. Když jste s prací hotovi, nechejte barvy dobře zaschnout.
Jak jsme testovali
Zkoušeli jsme dělat linky i větší plochy, u foukacích fixů jsme pracovali se šablonou. Sledovali jsme sytost barev, přesnost linek a následně jsme vše za stejných podmínek i vyprali, abychom posoudili, zda se barva vymývá.
1. Fixy Textile Marker
Zkušenosti při práci: Nezapáchají, hrot umožňuje dělat stejné linky, barva se nerozpíjí. Lze se pustit i do detailů. Po celou dobu nanášely barvu stejnoměrně. Základní škála barev může být trochu omezující, ale i s ní si lze vystačit. Žádné problémy při práci jsme nezaznamenali, plusem je cena.
2. Fixy Pintor Fun
Zkušenosti při práci: Než začnete s fixy pracovat, je třeba je řádně protřepat – alespoň 20krát, protože jen tak se barva nanese na hrot a linky jsou pravidelné. Protřepávat musíte i během práce, máte-li pocit, že barva slábne. Barvy se nerozpíjejí, jsou syté a intenzivní. Hrot je drsnější a častěji jsme se zadrhli, ale linku to nepokazilo. Vyzkoušeli jsme i jeden fix z metalové řady, zda opravdu působí kovově – a je to tak. Protože se barva hodí i na další materiály, lze s její pomocí sladit oblečení a sportovní či školní vybavení – jen počítejte s vyšší cenou.
3. Foukací fixy Blopens
Zkušenost při práci: Fixy je před použitím nutné zbavit zátky, která chrání barvu v zásobníku uvnitř foukátka. Nejde to zrovna dobře a rozhodně to neuděláte jen prsty. Je třeba použít nůžky a vydloubnout ji – anebo je na to fígl, který jsme neodhalili. Foukání barvy je snadné a intenzitu nástřiku lze snadno korigovat. Na detaily obrázku můžete použít náplň z foukátka. Šablonu je potřeba přidržovat, takže si možná obarvíte i prsty. Počítejte s tím, že barva ubývá rychleji než v obyčejných fixech. Plusem je ale cena.
Zkuste fixy i na další materiály
Fixy na textil jsou skvělá možnost, jak ozdobit trička originálním motivem. A jestli si netroufáte kreslit či malovat, jsou pro vás dobrou volbou foukací druhy – v obchodech s výtvarnými potřebami si k nim můžete dokoupit další šablony. Jak jsme si ověřili, fixy dobře drží i po vyprání, a to bez ohledu na cenu, a příjemné je, že není třeba je zažehlovat. Práce s testovanými fixy je srovnatelná. Jestli chcete atraktivnější barvy, počítejte s tím, že si připlatíte.
Zaujala vás možnost vytvořit si vlastní vzor na oblečení? Pak se může hodit i další tip: Vyrobte si originální batikované tričko.