Článek
Zázračnost tlakového hrnce spočívá v tom, že se v něm vaří... jak jinak než pod tlakem. Díky tomu je všechno mnohem dříve hotové, a tak zatímco v normálním hrnci trvá vydusit doměkka zadní hovězí aspoň hodinu a půl, v papiňáku je křehké za půl hodiny. A podobné je to i se zeleninou – třeba brambory jsou v něm uvařené asi za 6 minut.
Jestli nevěříte, ochutnejte s námi! Vyzkoušeli jsme bramborový guláš ze zadního hovězího masa, vepřové kotlety v bramborách na tymiánu a kuře se žampiony a rajčaty!
A ještě tip před začátkem: Pokud budete tlakový hrnec používat poprvé, pečlivě si přečtěte návod, jak jej zavřít, natlakovat a podobně. Mezi jednotlivými modely mohou být drobné rozdíly! Jestliže se v hrnci dostatečně nesníží tlak, může jít zpočátku otevřít jen velmi ztuha, ale hrozí výbuch, kdy vystřelí poklice a vás může náhlý únik natlakované páry ošklivě opařit. Ale nyní již pojďme vařit!
Hovězí bramborový guláš se smetanou
Na 4 porce potřebujete: 450 g hovězího zadního, 3 lžíce oleje nebo sádla, 3 velké cibule, 2 lžičky sladké mleté papriky, 1,5 dl sladké smetany, 450 g brambor a sůl.
Postup: V tlakovém hrnci rozpalte olej nebo sádlo a orestujte na něm nahrubo nakrájenou cibuli. Do zlatavé cibule přidejte sladkou papriku a zpěňte ji – jedině tak pustí všechnu svoji chuť. Nakonec přidejte na kostičky nakrájené očištěné maso, osolte, zalijte asi 2 dl vody a tlakový hrnec uzavřete. Plotnu dejte na maximum, a teprve až bude z ventilu plynule unikat pára, ztlumte ji. Od tohoto okamžiku maso trvá vydusit asi 25–30 minut.
Během této doby oškrábejte brambory a nakrájejte je na kostičky. Když je maso hotové, hrnec nechte vychladnout, otevřete jej, přidejte brambory a postup přivádění k varu (respektive „k tlaku“ :-)) zopakujte a duste ještě asi 10 minut. Do hotového guláše (ať už mě za ten název pohaní kdokoli jakkoli!) přimíchejte sladkou smetanu, a můžete podávat!
Pokud si potrpíte na klasičtější verze guláše, vyzkoušejte ty z článku Muž versus žena: Kdo uvaří lepší guláš?.
Vepřové kotlety dušené s tymiánovými bramborami
Na 4 porce potřebujete: 4 kotlety (asi 400–500 g), 10 malých brambor (asi 400 g), čerstvý nebo sušený tymián, 4 stroužky česneku, sůl, pepř a 100 g másla.
Postup: Brambory nakrájejte na plátky a orestujte je v hrnci na másle. Zasypte je podle chuti tymiánem, solí a jemně nasekaným česnekem, na ně položte naklepané, osolené a opepřené kotlety a vše zalijte asi 1,5–2 dl vody. Tlakový hrnec uzavřete, plotnu dejte na maximum a ve chvíli, kdy začne plynule unikat pára z ventilu, plotnu zase ztlumte a vše duste asi 15 minut. Hrnec odstavte z plotny, nechte jej vychladnout (pomůže i postavit jej na chvíli do studené vody) a můžete podávat!
Pochutnáváte si rádi na vepřových kotletách? V tom případě musíte vyzkoušet salzburské řízky ze seriálu Babiččiny recepty!
Kuřecí čtvrtky se žampiony a rajčaty
Na 4 porce potřebujete: 4 kuřecí čtvrtky (asi 1 kg), 5 lžic oleje, 1 cibuli, bazalku, muškátový oříšek, 2 hřebíčky, 1 bobkový list, 2 dl bílého vína, 10 rajčat, 250 g žampionů, pepř a sůl.
Postup: V hrnci rozpalte olej a osolené kuřecí čtvrtky na něm opečte dozlatova. Maso pak z hrnce vyjměte a uložte je chvíli bokem. Na oleji osmahněte najemno nasekanou cibuli a maso vraťte zpět. Pak přidejte bazalku, muškátový oříšek, hřebíčky, bobkový list, nakrájená rajčata (můžete použít i sterilovaná), víno a očištěné a na plátky pokrájené žampiony.
Podle potřeby přilijte ještě trochu vody, asi dvě minuty vše duste bez přikrytí poklice a pak hrnec uzavřete a stejně jako v předchozích receptech jej uveďte do chodu. Dušení v tomto případě trvá asi 20 minut. Hrnec pak nechte vychladnout, jídlo dochuťte pepřem a solí a můžete podávat! Jako příloha se hodí brambory i těstoviny.
Preferujete spíš klasiky? V tlakovém hrnci budete mít za okamžik hotové i kuře na paprice!
Máte doma tlakový hrnec? A jaké pokrmy jste v něm zvyklí připravovat? Podělte se o svoje tipy na vaření v „papiňáku“ v diskusi!