Článek
Nároky na venkovní nábytek se postupně mění. Lidé už nechtějí sedět na levných plastových židlích, talířek s grilovaným masem držet na klíně a skleničku si postavit na okenní parapet. V poslední době tráví víc a víc volného i pracovního času venku, a proto kladou důraz na nejen na pohodlí, ale i účelný, snadno přemístitelný nábytek, který nepostrádá styl a odpovídá nejnovějším trendům.
1. Bezúdržbové materiály
Mezi materiály dnes vede ratan a kov. Proč? Takový zahradní nábytek je lehký, snadno se přemísťuje, nepotřebuje žádnou velkou údržbu a k tomu má dlouhou životnost. Bojíte se, že kov je přece jen těžký? Zbytečně. Moderní venkovní vybavení bývá z hliníku nebo z lehké slitiny, takže je dostatečně stabilní a dá se s ním snadno manipulovat. Výplně křesel jsou z odolné syntetické tkaniny, která nevyžaduje péči a nerozpálí se ani na přímém slunci. Stálicí zůstává samozřejmě i dřevo. Preferován je nábytek vyrobený z exotických dřevin (především z eukalyptu), protože nevyžaduje speciální péči a bez újmy odolá vlivům nepříznivého počasí.
2. Pohodlí stejné jako doma
V poslední době se stalo zvykem vytvořit si pod širým nebem druhý obývák. Znamená to, že tam nejen jíte a odpočíváte, ale i pracujete a setkáváte se s přáteli. „Zájem o nákup zahradního nábytku se v meziročním srovnání zvýšil o více než 120 procent. Kupují se kousky, které byly co do své funkčnosti dříve určené spíš pro interiér. Jde o zahradní pohovky, lounge sestavy, pohodlná závěsná křesla, houpačky apod," říká Jan Kriegel, manažer nákupního rádce Zboží.cz.
Proto je kladený velký důraz na pohodlí a v módě jsou venkovní sedací soupravy, na které se bez problémů usadí celá rodina. Pohodlí zvyšují podsedáky a opěrné polstry. A kdo touží po absolutním relaxu, ten ocení polohovací lehátko.
3. Praktické multifunkční kusy
V létě se mnoho činností přesouvá na zahrady a terasy, a proto je v kurzu vybavení, které plní hned několik funkcí. Klasickým příkladem je lavice s úložným prostorem, kam se dají třeba uložit podsedáky. Populární jsou i rozkládací stoly, u nichž se dá jíst i pohodlně pracovat, nebo stoly se středovou otočnou deskou, díky které stolovníci snadno dosáhnou na nápoje či dochucovadla. Šikovné jsou servírovací stolky, dají se využít i jako odkládací prostor při grilování. A majitelé malých zahrad nedají dopustit na skládací nábytek. Kusy, které se zrovna nepoužívají, se jednoduše složí a nezabírají zbytečně místo.
4. Výrazné barevné detaily
Odborníci radí, abyste při výběru barev venkovního nábytku brali v potaz odstíny, které máte kolem sebe. Můžete se inspirovat barvou zdí, rostlin nebo třeba okenic. A jak barvy kombinovat? V moderní městské zástavbě se osvědčuje spojení neutrálních tónů, jako jsou šedá, béžová nebo jemné odstíny zelené. Díky nim pěkně vyniknou okolní přírodní materiály. Větší nábytek v neutrálních odstínech skvěle doplní menší kousky ve výrazných barvách, například židle, odkládací stolky nebo doplňky. A ptáte se, kolik barev zkombinovat, abyste to nepřepískli? Designéři doporučují pro čtyřmístné sezení dvě barvy, u větších maximálně tři, jinak hrozí, že výsledek bude působit roztříštěným dojmem.
Víte, že trendem posledních let je plynulé propojení zahrady s interiérem?