Článek
Chystáte se na dovolenou? Pak možná zjišťujete, že se vám oproti minulým letům trochu změnily preference co se týče ubytování, lokace a třeba i délky pobytu. Nejste sami. Cestovní ruch a turismus procházel transformací už v době před pandemií a ta trendy posunula ještě dál.
Co bude letos jinak a jaké nové způsoby cestování nebo ubytování Češi objevují a využívají?
Všude dobře, doma nejlíp?
Vzhledem k tomu, co všechno musíte řešit, když chcete vycestovat za hranice, a jaká nejistota ohledně opatření panuje až do poslední chvíle, rozhodli se mnozí raději zůstat v Česku. A uvědomují si to mnozí majitelé ubytovacích zařízení, říká Ladislav Veselý, CEO Slevomatu: „Čeští hoteliéři pochopili, že nemohou spoléhat jen na zahraniční klientelu. A to se týká především exponovaných destinací, jako jsou Praha, Karlovy Vary a okolní lázně, Český Krumlov. A je patrná i změna cenové politiky, kdy třeba pražské hotely již druhým rokem zlevňují, za příjemné ceny je možné se dostat i do těch luxusnějších.“
Vrátit se k cestování chtějí už i ti, kteří to odkládali. To potvrzují i Kristýna Vrančičová a Dina Parfenovich z Trevor.cz: „Lidé mají po cestování hlad. Léto chtějí Češi trávit u vody, takže hledají ubytování blízko velkých přehrad a sjízdných řek. Kromě glampingů je velký zájem o chaty a chalupy, ideálně pak objekty, které si můžete zamluvit ve větší skupině, a snížit tak náklady.“
Touha po soukromí
Velkým trendem současnosti je potřeba utéct od lidí. Oblíbené jsou tak menší hotely, penziony či chalupy. Podle Kristýny a Diny Češi chtějí utéct do hlavně přírody: „Chalupy v Česku zvyšují kvalitu ubytování a servisu. Velmi často na zahradě najdete bazén nebo koupací sud, součástí objektů bývají sauny. Není to sice hotelové wellness, ale provozovatelé chtějí hostům nabídnout maximální komfort.“
A vzhledem k tomu, že okolo dovolených a turismu panovala a stále trochu panuje nejistota, změnil se i způsob plánování dovolených. Podle Ladislava Veselého narostl od loňského roku dvojnásobně počet lidí, kteří improvizují: „Zatímco dříve se dovolené plánovaly i půl roku dopředu, nyní zákazníci klidně zájezdy nakupují týden nebo i den před odjezdem.“
Hovoří se i tom, že kromě touhy potkat během dovolené co nejméně lidí, vyjíždí lidé na delší dobu. Když už člověk postoupí testy či očkování, chce si dovolenou vychutnat. To potvrzuje Ladislav Veselý: „Jelikož zejména pro rodiny s dětmi bude i letos v létě cestování do zahraniční náročnější než obvykle, snažíme se nabídnout i dlouhé pobyty tady v tuzemsku. A vidíme, že je o to zájem. Dříve byly nejprodávanější víkendové pobyty, aktuálně jsou to ty týdenní.“
Glamping či vanlife
A jaké nové trendy se v cestovním ruchu objevují? Zvyšuje se zájem o netradiční či zážitkové ubytování, jako jsou domy na stromech, sudy, indiánská týpí, pro děti pak domečky ve tvaru houbiček, ubytování ve středověkém či vojenském stylu. Podle Ladislava Veselého je to propojené i s touhou pochlubit se na sociální síti, na jak kuriózním místě jste přespali.
Což plně splňuje tzv. glamping. Nechce se vám strávit dovolenou v hotelu, toužíte po dobrodružství, ale zároveň máte rádi svoje pohodlí? Označení vzniklo ze slov glamorous a camping a znamená tedy úžasné kempování. A v Česku lze nalézt glampingy nejrůznějších úrovní, od luxusních, až po „spíš camping než glamping“. A kde se můžete ubytovat? Samozřejmě ve stanech, ale i na posedu upraveném k přespávání, v jurtě nebo iglú. Večeři si ugrilujete a většinou je poblíž i možnost koupání nebo saunování.
Karavan není jen pro hippies
A co dělají ti, kteří chtějí být na dovolené opravdu nezávislí? Pronajmou si nebo koupí obytňák či dodávku a začnou žít „vanlife“. Tento způsob cestování dávno není výsadou jen turistů seniorů, kteří si v karavanu vozí i oblíbené houpací křeslo, aby měli pohodlí. Je to ideální i pro dobrodružné povahy i rodiny s dětmi. Svůj hotel si vezete na kolečkách, nejste omezeni maximální váhou zavazadla do letadla a nemusíte řešit, jestli vůbec odletíte. Není třeba se bát nepohodlí, naopak obytné vozy už dokáží poskytnout komfort a roste i úroveň kempů. A pokud se kempům chcete vyhnout, můžete si pořídit aplikaci, ve které je k dispozici aktualizovaný seznam míst, kde se dá karavan zaparkovat legálně, se souhlasem majitele pozemku, i kolik mu za to případně zaplatit.