Článek
Zatímco třeba seveřané nebo Němci uplatňují dřevo v domácnosti i v kuchyni opravdu hojně (Norové si třeba nemažou chleba jiným nožem než dřevěným), pro Čechy není takové nádobí zrovna typické. Ale tento trend se pomalu propracovává už i k nám. Jaké jsou výhody a nevýhody dřevěného nádobí?
Výhody talířů a misek ze dřeva
Důvodů, proč trendu příborů, mističek a talířů ze dřeva podlehnout, je hned několik. Jednak proto, že je na to zkrátka radost pohledět! Nádobí, které si zachovává strukturu stromu je designovou záležitostí ve své přirozené podobě. Pokud ale potřebujete více důvodů, rádi vám jich pár dáme.
Dřevo má přirozené antibakteriální vlastnosti a při kontaktu s ním se neničí žádné živiny (využívá se hodně v koupelnách). Jedná se také o poměrně odolný materiál, v němž nevadí rýhy po nožích a nože se zase při kontaktu s ním neničí. Také z toho důvodu mnoho restaurací zaměřených na steaky a burgery užívají servírování na dřevěném prkénku místo běžného talíře. Oproti sklu a porcelánu je jistě také výhodou, že se při pádu jen tak nerozbije.
Kam dřevo nemůže?
Dřevěné nádobí má pochopitelně i nevýhody. Například ho nemůžete dát do myčky (co všechno nepatří do myčky?). Hodinové máchání v horké vodě by způsobilo defekty, jako různé praskliny, zkroucení a podobně. Po umytí je třeba nádobí nejenom osušit, ale ještě chvíli nechat venku úplně vyschnout. A aby bylo stále krásné, musíte ho čas od času ošetřit. Užít můžete speciální balzám, nebo třeba jen olivový či kokosový olej.
Teplé jídlo bez problému snese, ale do mikrovlnné trouby s ním také nemůžete, teplota tam je příliš vysoká.
Trendy jsou také kokosy
Velkým trendem na sociálních sítí jsou také kousky vyrobené z kokosového dřeva nebo rovnou z kokosových skořápek. Vzhledem k tvaru se z nich tvoří zejména mističky. Půvabně vypadají s ovesnou kaší, smoothie, cereáliemi nebo třeba barevným salátkem. Pečovat o ně musíte podobně jako o dřevěné nádobí.