Článek
Budete letošní léto trávit doma na zahradě nebo na terase? Neznamená to však, že se musíte vzdát táborové romantiky. A přitom se ani nemusíte bát o udržovaný trávník nebo drahou dlažbu. Doslova elegantním řešením je přenosné ohniště. Splní účel, dobře vypadá a oheň ani horký popel vám nic nepoškodí.
Dopřejte si romantiku i gurmánský zážitek
Asi je zbytečné rozebírat výhody, které má venkovní přenosné ohniště. Ale pro jistotu zmíníme ty nejdůležitější. Díky tomuto ohništi si v podstatě kdekoli vychutnáte kouzlo otevřeného ohně, který přispěje k jedinečné atmosféře letních večerů. Zároveň si díky němu můžete dopřát i skvělý gurmánský zážitek a opéct či si dokonce ogrilovat nejen uzeniny a maso.
Vzhledem k tomu, že toto ohniště můžete přemísťovat podle potřeby, můžete si ho kdykoli přenést ze zahrady na terasu a zpět. Určitě oceníte, že vám nebude překážet ani při sekání trávy. A protože je skladné, bez potíží se vám v deštivých či zimních dnech vejde do garáže nebo domku s nářadím.
Vypadá jako mísa nebo koš
Venkovní přenosné ohniště připomíná plochou mísu či koš, stojící na třech stabilních nohách.
Díky vydutému tvaru oheň hoří i ve větrném počasí. U některých typů chrání oheň před deštěm a větrem stříška. Ohniště někdy bývá doplněno víkem, které brání polétání popílku. Mnohá ohniště se díky své speciální konstrukci dají použít také ke grilování.
Nejoblíbenější jsou ohniště kruhová o průměru 70, 80, a 100 centimetrů. K dostání jsou ale také ohniště se čtvercovým půdorysem, která mají většinou rozměr 70 × 70 centimetrů.
Nejdéle vydrží ocelové
Při výběru přenosného ohniště se zaměřte na materiál, z něhož je vyrobeno. Zvláště chcete-li, aby vám sloužilo několik sezon. Většinou se k výrobě těchto ohnišť používají litina nebo ocel. Ti nejnáročnější z vás určitě ocení ruční výrobky ze surové oceli bez povrchové úpravy.
Topte dřevem, grilujte na uhlí
Ve venkovních přenosných ohništích se stejně jako v těch klasickým topí dřevem. Pustíte-li se do grilování, je lepší použít dřevěné uhlí nebo brikety. Ale i tady, stejně jako u klasických grilů, je dobré znát pár fíglů, aby se vám pokrm opravdu povedl.
Co se vám bude hodit
K přednostem přenosných ohnišť patří jejich multifunkčnost. Proto se vám možná budou hodit některé doplňky. Patří mezi ně například grilovací rošty, grilovací desky nebo trojnožky sloužící k zavěšení kotlíku.
Plusem je nenáročná péče
Protože jsou přenosná ohniště vyrobená z kovu, jejich údržbě nemusíte věnovat žádnou zvláštní pozornost. Stačí jen pokaždé vysypat popel a nenechávat je zbytečně na dešti. U surové oceli se navíc doporučuje povrch občas potřít kuchyňským olejem, aby se zabránilo korozi.
Opatrnosti není nikdy dost
Ačkoli je venkovní ohniště bezpečný výrobek, při jeho obsluze se setkáváte s otevřeným ohněm. Důsledně proto dbejte na bezpečnost. Nádobu pečlivě usaďte na rovný povrch a zabraňte tak jejímu převrácení. Při přikládání buďte opatrní a dávejte pozor, aby vám ven nepadaly žhavé kousky dřeva. Oheň nikdy nenechávejte hořet bez dozoru a nepouštějte k němu malé děti.