Článek
Suchá podrážděná pokožka se zarudlými místy a šupinkami se v určitém období může objevit téměř u kohokoli. Přestože jedinci trpící atopickým ekzémem nebo starší lidé k ní mají větší sklony, v důsledku klimatických změn či nemoci se může objevit i u těch, kteří normálně bojují spíše s opačným problémem.
Především v zimních měsících dostává pleť pořádně zabrat. „Neprospívají jí větší teplotní výkyvy. Lehce se může stát, že se naruší přirozená kožní bariéra a začne být citlivější až podrážděná, objevují se na ní na pohmat drsnější a suchá místa, ztrácí lesk a je matná. Chybí jí nejen hydratace, ale i dostatečné promaštění,“ komentuje dermatoložka MUDr. Katarína Třísková z Medicom Clinic.
Co s tím?
S vodou opatrně
Jedním z nejrizikovějších faktorů vysušování pleti je její časté a dlouhé mytí, zejména pak horkou vodou. Voda zkrátka pleti nesvědčí, více o této problematice se dozvíte zde.Doporučuje se proto zaměnit koupel za sprchování, které by však nemělo trvat déle než pár minut.
„Časté mytí a oplachování vysušuje pleť a pokud hned po umytí vyrazíte do chladnějšího počasí, vůbec jí to neprospívá. Ideální je ji po umytí promazat a až za 10–15 minut vyrazit do zimního počasí,“ radí dermatoložka.
Šetrné přípravky
Důležitý je i výběr kosmetiky. Při samotném mytí není vhodné používat klasické mýdlo a sprchové gely, ale spíše dát přednost mycím a koupelovým olejům. Na následné promazání jsou podle Kataríny Třískové vhodné krémy bez parfemací a konzervačních látek, obohacené o vitaminy a minerály, například mast Vitella se zinkem nebo indiferentní masťové základy jako Ambiderman.
V případě vážnějších problémů se nezdráhejte sáhnout ani po přípravcích určených na atopický ekzém. Dermatoložka doporučuje Excipal, Linolu nebo Balneum Hermal.
Vyvážená strava
Za vysoušením pokožky může stát i špatná skladba jídelníčku postrádající důležité vitaminy a živiny. „Při problémech s vysoušením pleti je vhodné zařadit dostatek zdravých tuků a také potraviny s obsahem betakarotenu, vitaminu E a minerálů jako zinek, selen a jód,“ radí nutriční specialistka Zuzana Komůrková ze studia Výživou ke změně.
Na jaké konkrétní potraviny se zaměřit? „Tyto látky naleznete například v ořeších, semenech, za studena lisovaných olejích, tučných rybách, mořských řasách, ovoci a zelenině. Výborné je třeba drcené lněné semínko – to lze přidávat do skoro všech jídel – a panenský kokosový olej, který lze konzumovat vnitřně i použít přímo na kůži,“ upřesňuje odbornice.
Zcela zásadní je i dodržování pitného režimu, protože přesušená pleť může být i známkou dehydratace. „Vypít byste měli minimálně dva litry čisté vody a razantně omezit konzumaci kávy a alkoholu,“ dodává Zuzana Komůrková.
Domácí procedury
Na promaštění kůže můžete vyzkoušet i některé z osvědčených babských rad. „Zkuste si třeba vyškvařit nesolené vepřové sádlo a promazávat jím obličej. Nadbytek mastnoty pak odsajte ubrouskem,“ radí Katarína Třísková. Dále pak doporučuje připravit si domácí pleťovou masku, a to smícháním lžičky medu, olivového oleje a žloutku nebo kvasnic. Tu naneste na obličej a nechte alespoň deset minut působit, poté ji smyjte.
Máte problémy s vysoušením pleti? Jak s nimi bojujete? Podělte se s námi o své rady!